"Bazen de cemal, celalden tecelli eder. Evet, cemalin gözünde celal ne kadar cemildir; celalin gözünde dahi cemal o kadar celildir." Bu konuyu izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın iki türlü isim silsilesi vardır. Biri cemal silsilesi, diğeri ise celal silsilesidir.

Cemal silsilesinde; lütuf, ikram, şefkat, nur, ihsan, af, hüsün gibi manalar hükmeder. Aynı şekilde bu manaların her dairede tecelli ve taallukları vardır.

Mesela; insanın kalp dairesinde reca ve ümit olarak, terbiye dairesinde mükafat ve ödül olarak, ahiret dairesinde cennet ve nur olarak tecelli eder.

Celal silsilesinde ise; kahır, intikam, ceza, nar, azamet, kibriya gibi manalar hükmeder. Aynı şekilde bu manalar mahlukat dairelerinde de tecelli ve taallukları vardır.

Mesela; insanın kalp dairesinde haşyet ve korku olarak, terbiye dairesinde mücazat ve ceza olarak, ahiret aleminde ise; cehennem ve nar olarak tecelli eder.

Bu dairelerde tecelli galibendir, yoksa bir isim hükmederken diğer isimler tecelli etmiyor değildir.

Cehennemin cemali ya da cemal isminin oradaki tecellisi; adalet ve hakların alınması şeklindedir. Firavunun cehennemde yanması cemildir, zira çok masum ve mazlumların ahı ve hakkı alınmış oluyor. Demek cemalin gözünde celal cemildir.

Aynı şekilde cennette nimet ve ikramlar, Allah’ın azamet ve kibriyasına yakışır bir şekilde tecelli edecektir. Bu da cennette celal isminin bir tecellisidir. Demek cemal isminin mekanı olan cennette, celal ismi de hafi olarak tecelli edecektir. Demek celalin gözünde cemal celildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...