"Bazılara bir an bir senedir. Fıtratların bir kısmı birden bire parlıyor. Bir kısmı tedricîdir, şey’en şey’en kalkıyor. Tabiat-ı insanî ikisine de benziyor. Şerâite bakıyor, ona göre değişir..." Bu ifadeleri izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan fıtratına çekirdek olarak konulan istidat ve kabiliyetlerin inkişaf edip gelişmesinde, iki ana faktör vardır. Bu faktörlere göre insan fıtratındaki kabiliyetlerin inkişaf hızı ve süresi farklılık arz ediyor.

Bu faktörlerden birisi insanın kabiliyetteki üstünlüğüdür. Bazı insanları Allah fıtri olarak üstün vasıf ve cihazlar ile donatmıştır. Bu üstün cihazlar sayesinde normal insanın on yılda elde edeceği kazanımı bu adam bir yılda kazanıyor. Zeka ve hafıza noktasından parlak olan insanların inkişaf ve gelişimi, normal insanın inkişaf ve gelişiminden çok daha hızlıdır.

Bunun gibi, bazı insanlar otuz yaşında prof derecesine ulaşırken, normal bir insan o yaşta ulaşamıyor. Bazı müçtehit imamlar dört yaşında Kur'an-ı Kerim’i ezberlerken, bu normal insanlarda biraz daha gecikebiliyor. Üstad'ın üç ay gibi kısa bir süre içinde medrese ilmini tahsil etmesinde harikulade zeka ve hafızasının payı büyüktür.

İkinci faktör ise, istidat ve kabiliyetleri yetiştiren ve terbiye eden sistem ve hocanın durumudur. Bazen yetenekli bir insan, kötü bir sistem ve hocanın elinde zayi olup gider. Bazen de yetenekleri vasatın altında olan bir insan, iyi bir sistem ve hoca sayesinde olağanüstü makamlara ulaşabilir. Bu yüzden insanların kabiliyet gelişiminde eğitim sistemi ve eğitimi verecek hocanın payı çok önemlidir. Üstün yetenekli bir insan, üstün ve iyi bir hocanın elinde işlenirse, harikulade bir hız ile inkişaf edip parlar.

İnsanlığın iftihar tablosu olan İki Cihan Serveri Peygamber Efendimiz (asm)'in bir an terbiyesinde bulunmak, alay-ı illiyine çıkmaya kafidir. Peygamber Efendimiz (asm)'in mübarek nazarında öyle bir iksir ve kuvvet vardır ki, insanların fıtratındaki istidatlara nazar ettiği zaman, zamansız ve müddetsiz olarak bir anda alev alıp parlıyor.

Bir Arap köylüsü geliyor, onun huzurunda bir iki dakika kalmakla, bir anda o zamanın medeni kavimlerine üstat ve muallim olabiliyor. Ya da kalbi kas katı kesilmiş olan bir zalim, onun huzurunda bir an durup iman getirmek ile artık karıncaya ayak basamaz hale geliyor. Bütün bunlar gösteriyor ki, Allah Resulü'nün (asm) bir an nazarı, olağanüstü bir terbiye ve inkişaf veriyor. Buna en somut örnek, İslam'dan önceki Ömer ile İslam'dan sonraki Hz. Ömer (ra)'in durumudur.

Normalde, bir çekirdeğin ağaç olması belli bir zaman ve müddet ister, ama Allah Resulü (asm)'nün nazar tarlasında istidat çekirdekleri müddetsiz ve zamansız birden ağaç olur. İşte buradaki ana tema budur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

şefkat
BU TEMSİLE ÖRNEKOLARAK DA RİSALE-İ NUR MEYDANDADIR.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...