"Bir mevcut, vücuttan gittikten sonra, zahiren kendisi ademe, fenaya gider; fakat ifade ettiği manalar baki kalır, mahfuz olur." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bir mevcut, vücuttan gittikten sonra, zahiren kendisi ademe, fenaya gider; fakat ifade ettiği manalar baki kalır, mahfuz olur. Hüviyet-i misaliyesi ve sureti ve mahiyeti dahi âlem-i misalde ve âlem-i misalin nümuneleri olan elvah-ı mahfuzada ve elvah-ı mahfuzanın nümuneleri olan kuvve-i hafızalarda kalır. Demek, bir vücud-u surî kaybeder, yüzer vücud-u manevi ve ilmî kazanır." (Mektubat Yirmi Dördüncü Mektup, İkinci Makam.)

Bir varlık ölüm ile yok olmuyor; sadece maddesi dağılıyor, ama varlığı farklı boyutlarda devam ediyor.

Mesela, bir çiçeği düşünelim; bahar mevsiminde açtı, o güzel yüzünü bize gösterdi, sonra solup öldü. Çiçeğin ifade ettiği manalar, yani Allah’ın isim ve sıfatlarına ayna olması ve onu şuur sahiplerine izhar edip gitmesi çok kayıtlar altına alındı. Yani bir cihetle çiçeğin o şirin ve tatlı hâli arşivlendi ve bu yönü ile bakileştirildi.

Üstelik çiçeğin arşivlenmesi birçok şekilde yapılıyor. Bunlardan birisi misal âlemidir ki, bu âlemde bütün eşyanın resmi alınıp saklanıyor. İkincisi Levh-i mahfuz kamerasıdır ki bütün eşyanın aslı oradan geliyor ve oradan alınıyor. Üçüncüsü, insanların hafızalarıdır ki bu da kaderin küçük bir kamerası gibidir.

Demek bu çiçek bir vücud-u surî yani maddesini kaybeder, yüzer vücud-u manevi ve ilmîyi kazanır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Sorularlaİçtihad
Fakat bu manaların alınması ve kaydedilmesi için fenaya gitmesine, zeval bulmasına gerek var mı ki? Neden fenaya gidiyor, zaten fenaya gitmeden evvel de hafızlar gibi levhalarda yine de kaydolunmuyor mu?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
O çiçek gitmese ardından gelecek çiçek sahneye çıkamayacak bu yüzden levh-i mahv-ı ispat hakikati eşyayı sürekli hareket ettiriyor ta ki diğer mahlukat sahneye çıkabilsin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...