"Böyle büyük kebâir içinde, haramların terkinde takvâyı izhar etmek, değil riya, belki ihfâsından pek çok derece daha sevaplı ve hâlistir." Bu cümleyi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada, büyük günahların rahatlıkla yaşandığı ve savunulduğu bir toplumda, takvayı yani günahlardan kaçınmak amelini göstere göstere yaşamak ve açıktan ilan etmek gösteriş ve riya değil, tam aksine daha faziletli ve daha sevaplı bir eylem ve ameldir, denilmek isteniyor.

Zira farzların ve takvanın ilan ve izhar edilmesinde, günah işleyenlere karşı bir örnek, bir model olmak manası vardır. Yani "günahların hükmettiği toplum ve insanlar içinde, Allah’ın farzlarını yapan ve günahlarından kaçan kullar da var, ben neden onlar gibi olmayım." diyebilecek insanlara, rehber ve teşvikçi olmak güzel bir davranıştır.

"Üzüm üzüme baka baka kararır." atasözünde olduğu gibi, insanlar da birbirlerini örnek alarak düzelir ya da bozulurlar. Öyle ise toplumda düzgün örneklerin de açıkça ifşa ve ilan edilmesi gerekiyor ki, uyma kabiliyetinde olabileceklere rehber ve model olabilsin.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...