"Eğer kerametle müşerref olan bir şahıs, bilerek harika bir emre mazhar olursa, o halde eğer nefs-i emmaresi baki ise,.." Burada "nefs-i emmaresi baki ise" derken ne kastediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nefsini tam manası ile ıslah edememiş, itaat altına alamamış ya da tasavvufun ifadesi ile "nefsini öldürmemiş" birisinin, harika hallerini ya da varsa kerametini izhar edip ilan edip insanlardan büyük bir teveccüh ve alaka görmesi durumunda gurur ve enaniyete kapılmaması çok zordur. Bu, bir insanın göle atlayıp ıslanmaması gibi bir durumdur.

"Nefsin baki olması", nefsini tam ıslah edemeyip itaat altına alamayan kişinin riya, gurur, enaniyet, ucb gibi manevi hastalıklara girmesi kaçınılmazdır. Bu durumda olan insanların mazhar olduğu harika halleri ve kerametlerini izhar edip ilan etmesi doğru değildir. İhfası (gizlemesi) izharından (açıklamasından) daha hayırlıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

zülkarneyyyn
o zaman nefsi emmare baki iken dahi insanın keramete mazhar olması mümkin gibi görünüyor ve nefis tezkiye olsa da Mecazi nefs emmare baki olduğu için keramet gizlenmeli demektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...