Bu zamanda imana ve Kur'an'a hizmet etmek, hizmetlerin en fevkinde midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl ki, güzel bir ahlakın ve sağlam bir ibadetin memba ve kaynağı iman ve imandaki kuvvet ise, aynı şekilde ahlaksızlık ve sefahatin de memba ve kaynağı imansızlık ya da imandaki zafiyettir. Yani iman, İslam binasının temeli gibidir; ibadet ve ahlak, tamamen iman temelinin üstüne bina olunur. Bu yüzden imansız bir ahlak, içi boş ve özü olmayan kabuk gibidir.

Üstad Hazretlerinin, bütün nazarını ve dikkatini iman hizmetine teksif etmesinin temelinde de bu gerçek vardır. İnsanların düzelip güzel ahlak sahibi olması ve sefahat-i âlemin ıslah ve terbiyesi ancak tahkiki iman ile mümkündür.

Bir takım dünyevi ceza ve ödüller, insanları ıslah etmekte yeterli değildir. Her insanın kalbine ve kafasına manevi bir yasakçı ve murakıp tahkiki iman ile tesis edilemez ise, ne birey düzelir, ne toplum düzelir, ne de sefahat-i âlem düzelir.

Yani insanlık için gerekli olan bütün güzelliklerin özü ve temeli, iman ve Kur’an hizmetine bakıyor. Hâl böyle olunca, Kur’an ve imana hizmet etmek hem dünya, hem ukba açısından bütün hizmetlerin üstündedir ve hepsinden daha kıymetlidir. Zira Kur’an ve iman hizmetinin ucunda hem dünya saadeti hem de ahiret saadeti vardır. Diğer hizmetlerin hepsi bu temele dayandığı için, bu hizmetin derecesine yetişemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...