"Çok mübarek hastalıklar var ki, velâyet derecesini ölümle kazandırır." deniyor. Velayet derecesi ölümle nasıl kazanılır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, hastalıkların bir kısmı var ki, eğer ölümle neticelense, mânevî şehid hükmünde, şehadet gibi bir velâyet derecesine sebebiyet verir. Ezcümle, çocuk doğurmaktan gelen hastalıklar ve karın sancısıyla, gark ve hark ve tâun ile vefat eden şehid-i mânevî olduğu gibi, çok mübarek hastalıklar var ki, velâyet derecesini ölümle kazandırır."(1)

Manevi şehitlik zaten bir cihetle velayet makamı hükmündedir. Peygamber Efendimiz (asm) bazı hastalık sebebi ile ölen ehl-i sabrı manevi şehitlik ve dolayısı ile velayet makamına çıkmakla müjdelemiştir. Bu hastalıkların bir kısmını Üstad Hazretleri bahsi geçen yerde ifade ediyor. Bunlar doğum esnasında ölmek (doğumdan kırk gün geçinceye kadar), karın sancısı ile ölmek, yanarak, boğularak ve salgın hastalıklar yüzünden ölmektir. Bu hastalıklara kıyas edilerek bazı zor ve meşakkatli hastalıklar da aynı neticeyi, yani velayeti verebilirler.

Mesela, kanser hastalığına yakalanıp iki üç ay sebatla sabır eden bir hasta, inşallah aynı neticeyi elde edebilir. Müminin ayağına diken batsa, günahlarına kefaret olur, mealindeki hadis de bu manaya işaret eden başka bir ipucudur.

Üstad Hazretleri mübarek hastalıklar ifadesine örnek verip açmadığı için, net olarak şu hastalıklar demek zordur. Ama tahmini olarak kanser ve benzeri hastalıklar buna uyarlanabilir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Beşinci Lem'a, On Beşinci Deva.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

egenurhak
Izdırap veren hastalıklara tahammül ve sabır göstermek,ağrı kesici ve morfin gibi ilaçları kullanmamak şeklinde anlaşılmalı mı?Örneğin kanser hastalığının sonlarında kullanılan morfin ''manevi şehitlik ve dolayısı ile velayet makamına ''mani midir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Şafi isminin tecelliyatı olan ilaçları kullanmakta bir mahzur bulunmuyor. Lakin ilacın tesir-i hakiki içermediğini ve onun arkasında asıl iş görenin Şafi ismi olduğunun da şuurunda ve idrakinde olmak gerekiyor yoksa manevi şehitlik yara alıp mana ve hükmünü yitirebilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...