"Cumhuriyetin Birinci Reisi'nin Sevr Muahedesiyle ve çok siyasî desiselerin icbariyle on beş senede yaptığı icraatının kısm-ı âzamı tamamıyla eski partiye yüklendiği için, bu asil Türk milleti ihtiyarıyla o partiyi kat’iyen iktidara getirmeyecek." İzahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Üstadımızdan, niçin Demokrat Partiyi muhafazaya çalıştığını sorduk.

"Cevaben: 'Eğer Demokrat Parti düşse, ya Halk Partisi veya Millet Partisi iktidara gelecek. Halbuki, Halk Partisi İttihatçıların bozuk kısmının cinayetleri ve hem Cumhuriyetin birinci reisinin Sevr Muahedesiyle ve çok siyasî desiselerin icbariyle on beş senede yaptığı icraatının kısm-ı âzamı tamamıyla eski partiye yüklendiği için, bu asil Türk milleti ihtiyarıyla o partiyi kat’iyen iktidara getirmeyecek. ...' dedi.”(1)

Eski parti CHP oluyor.

Sevr Antlaşması; I. Dünya Savaşı sonrasında İtilâf Devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu hükümeti arasında 10 Ağustos 1920'de Fransa'nın başkenti Paris'te imzalanmış antlaşmadır. Antlaşma imzalandığı dönemde devam eden Türk Kurtuluş Savaşı'nın sonucunda Türklerin galibiyetiyle, bu antlaşma yerine 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması imzalanıp, uygulamaya konduğundan Sevr Antlaşması geçerliliğini kaybetmiştir.

Sevr ya da onun yerine imzalanan Lozan antlaşmasının her zaman gizli maddelerinin olduğu ve bu gizli maddelerinde "İslam’ın yok edilmesi" şeklinde olduğuna dair görüşler olduğunu biliyoruz. Üstad Hazretlerinin işaret ettiği husus bu gizli maddeler olsa gerek.

Cumhuriyetin ilk on beş yılında İslam büyük darbeler almış, bu darbelerin baş müsebbibi de o zamanda iktidarda bulunanlardır.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, 28. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...