Dinimize, başta Yahudi ve Nasaraya benzememek teşvik edildiği halde, Üstadın; şapka konusunda yumuşak bazı ifadeler kullanmasını nasıl anlamalıyız? Ayrıca günümüzde şapka takmaya zorlama yok; bu durumda nasıl davranmak gerekir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şeriat zahire hükmeder. İnsanın kalbindeki mana ve muhteva Allah’a açıktır. Kullara ise; kapalıdır. O halde biz birbirimizi değerlendirirken, zahir alemetlere bakıp onunla muamele ederiz. Şapka ve zünnar bir nevi Hristiyan âdeti olduğundan, bir Müslüman'ın normal şartlarda bunları kullanması onlara benzemek anlamına gelir.

Ancak cebir ve zorlama zaruriyat nevinden olduğundan mesuliyetleri ortadan kaldırır, haramı izale eder. Üstadımız cebir ve zorlamanın olduğu zamanlarda, ümmetin hayatını kurtarmak için bu fetvayı vererek, ehli delaletin oyunlarını bozmuştur. Şimdi ise, zorlama olmadığından kullanılmasına ihtiyaç yoktur.

Ancak zaman da iyi bir müfessirdir. Bazı şeyleri zamanın ilcaatı ortadan kaldırabilir.

Bu gün şapka; gerek Hristiyan aleminde, gerekse ülkemizde kullanılmamaktadır. Kullanan ise Hristiyan âdeti olarak ve o niyetle kullanmamaktadır. İslam aleminde ise; zorlama olmamakla beraber kullananlar, başka sebeplere binaen şapkayı giyiyor. Giyenlere Hristiyanlaşma muamelesi yapmak veya küfür âdetidir diye tezyif ve tahkir etmek doğru bir davranış değildir.

Çünkü zaman bu meselenin ciddiyetini izale etmiş, ortadan kaldırmıştır. Şapkayı kullananlar mazideki simgesi açısından değil, kendilerine ait sebeplerden dolayı kullanıyorlar. Bu sebeple muhalefet edip onların kalplerini kıracak tarzdaki muamelat; edep açısından mahzur getirir. En güzel yol müspet hareketle alternatifler üreterek, topluma faydalı olmaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

isahalim

Necmeddin Şahiner'in SON ŞAHİTLER-4 isimli kitabı, sayfa 275'ten. Bediüzzaman şunları söylüyor: 

"Kardeşim size şunu söyleyeyim; şapka için ben fetva verdim: Şapkayı giyen kâfir olmaz. Eğer ben o fetvayı vermeseydim, yirmi Şeyh Said daha çıkardı, isyan ederdi. Binlerce masumun kanı dökülürdü. Otuz sene eziyet ve sıkıntı çektim, helâl olsun… Şeyhülislâm Zenbilli Ali Cemâli Efendi’nin şapka hakkındaki fetvasını bildiğim halde, mukabil fetva verdim. Bu şapka için sevap kazanayım diye, yirmi Şeyh Said çıkar, isyan ederdi. Bu yüzden yüz bin insan öldürüldü. Benim çektiğim eziyetler helâl olsun. Pişman değilim."

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...