"Dolap ve çıkrık hükmünde olan güneşi,.." tabiri ne manaya geliyor? Çıkrık ve dolabın güneşle alakasını kurabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dolap, kuyudan su çıkarıp bahçeleri sulamaya mahsus döner makine. Her çeşit döner çark, çıkrık manalarına da geliyor. Diğer bir manası da işlerin idaresi ve çekip çevrilmesi anlamındadır.

Çıkrık, aynı eksen etrafında birlikte dönebilen iki veya daha fazla silindirden meydana gelen basit bir düzenektir. Bu sistemde yük, küçük çaplı silindire bağlı iken, kuvvet çapı büyük olan silindire etki eder. Çıkrıklar, kuyulardan su çekmek, tekstil fabrikalarında tezgahlarda ve eskiden yün eğirmek amacı için sıklıkla kullanılan basit makinelerdir.

Üstad Hazretlerinin güneşi dolap ve çıkrığa benzetmesinin sebebi, güneşin kendi sistemindeki yükü omuzlayan çıkrığa benzemesindendir. Güneş sistemini büyük bir silindir şeklinde düşünecek olursak, güneşin zatı da bu sistemin asıl yükünü çeken bir çıkrığı, yani küçük bir silindiri gibidir.

Dolap ise, bütün bu sistemin genel halidir. Yani güneş sistemi dolapsa, bu dolabın en önemli ve yükünü çeken parçası da çıkrık hükmünde olan güneştir, demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

sami
Bir insanı elinden tutup kendinize doğru çekerseniz size çarpar. Fakat çekerken aynı anda kendi etrafınızda dönmeye başlarsanız çektiğiniz kişi de sizin etrafında döner.
İşte aynen öyle de güneşin çekim kuvveti vardır Dünyayı ve bütün gezegenleri çeker fakat gezegenler güneşe yaklaşıp çarpmaz çünkü güneş kendi etrafında bir dolap ve çıkrık gibi döner gezegenleri de kendi etrafında döndürür.
Bu mevzu ile ilgili daha fazla bilgi için "merkezkaç kuvveti" konusunu araştırabilirsiniz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...