"Ekradın istidatları ile istişare etmek, onların sabavet ve besatetlerini nazara almaktır. Zira çok libas var; bir kamete güzel, başkasına çirkin gelir. Çocukların talimi ya cebirle ya hevesatlarını okşamakla olur..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dördüncüsü: Ekradın istidatları ile istişare etmek, onların sabavet ve besatetlerini nazara almaktır. Zira çok libas var; bir kamete güzel, başkasına çirkin gelir. Çocukların talimi ya cebirle ya hevesatlarını okşamakla olur."(1)

Çocuk eğitiminde pekiştireç kavramı bulunuyor ve pekiştireçler negatif ve pozitif pekiştireç olmak üzere ikiye ayrılır.

Negatif pekiştireç çocuğun yaptığı hata ile ilgili küçük bir ceza vermektir ki, çocuk bu hatayı kavrar ve bir daha benzer bir hata yapmamaya gayret eder.

Pozitif pekiştireç ise, çocuğun elde ettiği küçük bir başarıyı ödüllendirmektir. Bu ödül öyle büyük bir ödül değildir. Belki bir aferin demek, ya da çocuğun başını okşamak şeklinde. Pozitif pekiştireçle çocuk bu davranışın doğru olduğunu anlar ve davranışı devamlı hale getirmeyi hedefler.

Üstadımızın “Çocukların talimi; ya cebr ile, ya hevesatlarını okşamak ile olur. “ ifadesi de eğitimde ki bu metotlara işaret etmek içindir.

Kürt milletinin kabiliyetlerini fen ve din ilimleri ile tekemmül ettirmek gerekir. Bunu yaparken de onların bu hususta geri kaldıklarını, bu noktada tıfıl olduklarını hesaba katarak yapmak gerekir. Zira eğitim modelleri birer elbise gibidir, Batı'ya göre kesilmiş bir eğitim modeli Doğu'ya uymayabilir. Bu nedenle Üstadımız şöyle bir tavsiyede bulunuyor. "Doğu'ya bilimi medrese ile Batı'ya dini mekteblerle götürmeliyiz."

Ülkenin her köşesi eşit mesafede olmadığı için, tek model tek kalıp bir eğitim modeli tatbik edilemez. Ülkenin bazı köşeleri çocuk mesabesinde iken bazı köşeleri yetişkin seviyesindedir. Çocuğun talim ve eğitimi ya baskı ile olur ya da heveslerini okşamak ile olur...

(1) bk. Münazarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyas26125
"Çocukların talimi, ya cebirle, ya hevesatlarını okşamakla olur" ifadesinde geçen cebr ile zorunlu eğitim veya dayaklı eğitim ve hevesat ile oyunlarla eğitim mi kastediliyor yoksa başka manalar mı var?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Cebir ve hevesi okşamak tabirlerini eğitimde ödül ve ceza kavramları olarak anlıyoruz. t
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...