"Eskimiş yuvalarını toprak altında bırakıp bir kısmı yıldızlarda, bir kısmı âlem-i berzah tabakatında geziyorlar diye ihtar edildi." Ölenlerin bir kısmının yıldızlarda olmasını açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Beden ile ruh, ampul ile elektrik gibidir. Ampul kırılınca elektrik yok olmuyor, var olmaya devam ediyor. Biz onu görmesek de inanıyoruz ki, elektrik hâlâ mevcuttur.

Aynen bunun gibi, insan ölmekle ruh vücuttan çıkıyor; fakat var olmaya devam ediyor. Allah Ruh’a münasip daha güzel bir elbise giydirerek, kabir aleminde yaşamını devam ettiriyor.

Bu sebeple Peygamberimiz (asm) buyuruyor:

“Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçe ya da cehennem çukurlarından bir çukurdur.”(1)

İmanlı ölen ve kabir azabı görmeyen insanların ruhları serbest dolaşır. Bu sebeple pek çok yere gidip gelebilirler. Bir anda çok yerde bulunabilirler. Aramızda dolaşmaları mümkündür. Hatta şehitlerin efendisi Hz. Hamza (ra) pek çok insana yardım bile etmiştir ve hâlâ da yardım ettiği insanlar da vardır.

Tabiri yerinde ise, salih insanların ruhunda seyahat ve dolaşma özgürlüğü vardır, dilerse yıldızları dilerse galaksileri dolaşıp Allah’ın isim ve sıfatlarının tecellilerini okuyup tefekkür edebilirler.

(1) bk. Tirmizi, Kıyamet 26.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...