"Madem iman gibi hadsiz derecede kıymettar bir nimet bizde vardır. İhtiyarlık da hoştur, hastalık da hoştur, vefat da hoştur. Nâhoş birşey varsa o da günahtır, sefahettir, bid’atlardır, dalâlettir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman her şeyin iç yüzünü keşfeden ve her şeyin güzel cihetlerini göstermekle beraber, her olay arkasındaki hayırları açığa çıkaran manevi bir gözlük ya da manevi bir iksir gibidir. Kim bu gözlüğü kafasına takarsa, her şeyi güzel görür her şeyin iç yüzündeki güzellikleri keşfeder.

Mesela, ihtiyarlık imansız bir bakışa göre insanın başında ağrıları, sızıları olan bir bela gibidir. Ama iman gözlüğü ile bakıldığında, ihtiyarlık sonsuz saadete yakınlaşmak, dünyanın ve gençliğin tehlikeli risklerinden bir parça kendini kurtarmak anlamına geliyor. Ayrıca ihtiyarlığın verdiği acizlik ile Allah’ın rahmet ve şefkatine yakınlaşmak ve dünyanın gereksiz ve lüzumsuz meşguliyetlerinden arınmak manasını taşıyor.

Mesela, iman açısından hastalık hem günahlardan arınmaya bir vesile, hem her dakikası bazen bir gün sevap kazandıran bir define hem acizlik damarının açılması ile Allah’a bir yakınlaşmadır.

İman açısından vefat ise, ebedi saadete kavuşmak demektir. Bu noktadan bakıldığında, her şey hatta en sıkıntılı görünen hastalık, ihtiyarlık hatta ölüm bile güzel görünür. Hoş olmayan bir şey varsa, o da hem dünya hayatında hem de ahiret hayatında azaba sebebiyet veren günahlar ve sapkınlıklardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...