"Ey Sabri kardeş! Başın sağ olsun." Yakını ölene "Başın sağ olsun" demenin manası nedir? Bu ifadeyi kullanmak caiz mi? Bunun "Toprağı bol olsun"dan farkı var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Vefat eden bir Müslüman için "Allah rahmet etsin" denilir. "Toprağı bol olsun" tabiri de ölmüş olan gayr-i müslimler için kullanılır. Çünkü Allah’a ortak koşan (müşrik) ölüleri için af ve mağfiret dilemek yasaklanmıştır.

"Akraba bile olsalar, cehennem halkı oldukları belli olduktan sonra (Allah'a) ortak koşanlar için mağfiret dilemek, ne peygamberin ne de inananların yapacağı bir iş değildir." (Tevbe, 9/113)

"Toprağı bol olsun" tabiri, Müslümanların gayr-i müslim komşu ve arkadaşlarına kullandığı bir tabirdir. Yani Müslüman olmayan ölüler için “Hayırla anılacak kişiydi, ruhu sükûn içinde olsun, mezarında rahat yatsın” manasında iyi temenni sözü olarak kullanılır. Bu da insanî ve vicdanî bir vazifedir.

“Başın sağ olsun” tabiri "Allah sana uzun ve hayırlı ömürler versin" manasına gelen ve örfümüze yerleşmiş bir tabirdir. Bu tabiri kullanmanın dinî açıdan hiçbir mahzuru yoktur. Aksine bu tarz tabirler insanlar arasındaki samimiyeti arttırır ve muhabbete vesile olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...