"Kaplan gibi hayvanların helal rızıkları, ölü hayvanlardır. Sağ hayvanları öldürüp rızık yapmak, şeriat-ı fıtriyece haramdır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayvanat için kullanılan helal ve haram mefhumlarını fıtrî ve fıtrî olmayan şeklinde anlamak gerekiyor. Mesela, "koyun, keçi, inek gibi hayvanların fıtrî ve helal rızıkları ottur, ama onların et yemeleri fıtrî değildir, yani haramdır."

Kaplan ve aslanların asıl ve fıtrî vazifesi, ölü veya ölü hükmünde olan sakat ve zayıf hayvanları yemektir. Ama bazen bu fıtrî sınırı aşıp sağ hayvanlara saldırıyor ve onların aciz yavrularını parçalayıp yiyorlar. Bunun için de cezaya müstahak oluyor. Yoksa "hayvanlar da insanlar gibi mes’uldür" diye bir iddia söz konusu değildir.

Türler arasında öyle hassas ve mükemmel bir muvazene zinciri kurulmuştur ki, eğer bu zincirden bir halka çıksa zincirleme olarak bütün intizamı bozacaktır. Bu sebeple Allah, türleri, birbirlerini dengede tutacak şekilde yaratmıştır. Yani her tür, başka bir türün intizamını sağlamakla mükelleftir.

Mesela, kemirgenler ile beslenen yırtıcı kedigiller olmasa, kemirgenler her tarafı istila edip nizamı ve ekolojik dengeyi bozacaklar.

Arslan ve kaplan gibi yırtıcı hayvanlar olmasa ot obur hayvanlar meralarda başka türlere çok zarar verecekler.

Daha bunun gibi muazzam hassas dengeler için türler birbirlerine besin zinciri olmaktadırlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

bici327
İlginiz için size çok teşekkür ederim. Allah razı olsun :)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...