"Farz namazlarınızı kılsanız, kılamadığınız zaman kaza etseniz, asker olduğunuz için her bir saatiniz on saat ibadet..." Buradaki içtihadı nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

"Bu tayyareler, birgün İslâmiyete büyük hizmet edecekler. Farz namazlarınızı kılsanız, kılamadığınız zaman kaza etseniz, asker olduğunuz için herbir saatiniz on saat ibadet, hususan hava askeri olanların bir saati, otuz saat ibadet sevabını kazandırır. Yeter ki kalbinde iman nuru bulunsun ve imanın lâzımı olan namazı ifa etsin." Tarihçe-i Hayat, s.426

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hiç namaz kılmayan birisini namaza alıştırmak ve teşvik babında "farzları kılsanız, kılamadığınız zaman kaza etseniz" diye bir yol gösteriliyor. Yoksa zor işlerde çalışanlara "Namazı kaza edebilirsiniz." diye fasit (bozuk) bir içtihat yapılmıyor.

Yani zor şartlarda ya da işlerde namazını tam kılan birisine "Senin şartların çok zor, bu yüzden sünneti kılmasan da olur, farzları kaza etsen de olur." demek batıl ve yanlış olur. Ama hiç namaz kılmayan birisini alıştırmak için "Önce farzları kıl, sonra alıştıkça sünneti de kılarsın." demekte bir mahzur olmaz.

Üstadımız burada hiç namaz kılmayanları namaza alıştırmak babında bir teşvik, bir kolaylık sağlamaya çalışıyor; yoksa yeni bir içtihat yapmıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...