"Gençliğe muhabbetin ise, madem Cenab-ı Hakk'ın güzel bir nimeti cihetinde sevmişsin. Elbette onu ibadette sarf edersin, sefahatte boğdurup öldürmezsin..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Gençliğe muhabbetin ise, madem Cenab-ı Hakk'ın güzel bir nimeti cihetinde sevmişsin. Elbette onu ibadette sarf edersin, sefahette boğdurup öldürmezsin. Öyle ise, o gençlikte kazandığın ibadetler, o fâni gençliğin baki meyveleridir." (Sözler, Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf)

Gençliğini seviyor ve devamlı olmasını istiyorsan, onu ibadette sarf eder sefahat ve günahlar içinde öldürmezsin. Ahirette ve cennette ebedi bir gençlik sadece meşru dairede ve ibadet ile elde edilebilir ki bunun başka bir yolu bulunmuyor. Gençlikte yapılan ibadet ve takva ahirette sonsuz nimetlere ve ebedi bir gençliğe dönüşecek.

İlave bilgi için tıklayınız:

- "Hastahanelerden ve hapishanelerden ve meyhanelerden ve kabristandan sor." Bu suali sadece gençlere mi soracağız?

- GENÇLİĞİN KURTULUŞ REÇETESİ.

- "Sizdeki gençlik katiyen gidecek. Eğer siz daire-i meşrûada kalmazsanız, o gençlik zâyi olup başınıza hem dünyada hem kabirde hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek..." cümlelerini izah eder misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...