"Güzel ve manidar ve imanî ve hakikatlı kelimelerin kalem-i kaderin istinsahıyla ve izn-i İlahî ile intişar etmesiyle bütün küre-i havadaki melaike ve ruhanîlere işittirmek ve Arş-ı A'zam tarafına sevketmek için kudret-i İlahî kaleminin..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Birinci nokta: Hava unsurunun yüksek ve ehemmiyetli bir vazifesi اِلَيْهِِ يَصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّيِّبُ âyetinin sırrıyla, güzel ve mânidar ve imanî ve hakikatli kelimelerin kalem-i kaderin istinsahıyla ve izn-i İlâhî ile intişar etmesiyle, bütün küre-i havadaki melâike ve ruhanîlere işittirmek ve Arş-ı Âzam tarafına sevk etmek için, kudret-i İlâhî kaleminin mütebeddil bir sahifesi olmaktır."(1)

Bir ülkenin telekomünikasyon ve iletişim ağı, ülke vatandaşlarının haberleşme ve konuşma ihtiyacı için tesis ediliyor. Edirne'deki bir vatandaş Hakkari'deki asker oğlu ile konuşabilmek için, bu iletişim ağına ve alt yapısına muhtaç. Devlet de bu ihtiyacı karşılamak için bütün ülkeyi iletişim ağı ile donatmıştır. Böyle dev bir iletişim ağını kurmak, ancak devlet eli olabilir, şahısların buna gücü yetmez.

Tabiri yerinde ise, Allah yaratmış olduğu mülkünde benzer bir iletişim ve telekomünikasyon ağı kurmuş. Nasıl devletin kurmuş olduğu iletişim ağında sinyal, kablo, alıcı ve verici gibi cihazlar ana işlev görüyorsa, Allah’ın kurmuş olduğu iletişim ağında da esir maddesi ve hava unsuru da benzer bir işleve sahip. Hava ve esir maddesi ışık, ses, ısı gibi maddelerin yayılmasında bir araç bir vesile oluyor.

Tabiri yerinde ise, Allah o azametli mülkünde yine azametine yakışır bir şekilde müthiş ve muazzam bir network, bir iletişim ağı kurmuş. Bu iletişim ağı sayesinde ferş ile arş arasında muazzam bir alışveriş oluyor. Hatta bu ilahi ağ, insanlarınki gibi sinyal zayıflığından dolayı çekmeme, parazit yapma gibi arızalardan da ari ve paktır. Gerçi insanların iletişim ağının temeli de yine bu hava unsuruna dayanıyor...

Mesela, insan kalbinden gelen bir duayı ağzı ile ifade ettikten sonra, ilahi iletişim ağı bu duayı alıp arşa kadar götürüyor. Bu dua arşa varana kadar ne kadar memlekete ve varlık boyutuna uğramışsa, bu dua ora sakinlerince işitiliyor ve biliniyor.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, 64. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...