"Hads-ı Sadık" ve "Hiss-i Kable'l-vuku" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Fikir, tedricidir; hedefe adım adım gidilir. Hads ise, şimşek gibi bir sür’at-i intikaldir; hedefe birden ulaşma söz konusudur. Mesela, yeni bir ilmi keşfe imza atacak bir zat, önce fikir ile yol alır, araştırdığı sahada fikren derinleşir. Günler, aylar geçer, henüz neticeye varamaz. Fakat bir gün, birden içine bir fikir doğar ve onunla neticeye ulaşır.

Vicdan, bir hads ile şu âlemin bir Yaratıcısı oluğuna hükmeder. Bu hüküm için vicdanın uzun delillere, kıyaslara ihtiyacı yoktur.

Hiss-i kable’l-vuku, bir şeyi daha olmadan hissetme duygusudur. Buna feraset de denir.

Yapılan araştırmalar, hayvanlarda ve insanlarda “hiss-i kable’l vuku” olduğunu ortaya koymaktadır. Mesela, deprem öncesi vahşi hayvanlar garip sesler çıkarır, sağa sola kaçışırlar. Bir felaket öncesi, pek çok insan, ruhunda bir daralma hisseder. Bu durum, bazen rüyaya yansır. İnsan, yarın karşılaşacağı dehşetli bir felaketi gece rüyasında görür. Bunun pek çok misalleri vardır.

Bu hal, Allah’ın veli kullarında başkalarına oranla çok daha hassastır ve ileri seviyededir. Bu zatlar, aylar ve yıllar öncesinden bir felaketin geleceğini veya müjdeli bir hâdisenin vuku bulacağını kalplerinde hissedebilirler veyahut sadık rüyalarla haber alırlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...