"Hads-i ilham", "Muzaaf iştiyak", "Meyil", "Aşk-ı İlahi" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hads-i ilham: Uzun düşünce ve delile ihtiyaç kalmadan hâsıl olan, aniden beliren ilim demektir. Sür'at-i intikal-i akli, yani aniden ve doğrudan idrak manasına geliyor. Delilden neticeye birden ve çabuk varmak demektir.

Vicdanda işler bu şekilde oluyor; yani hakikatler birden beliriyor. Buna "vicdanın sesi" veya "vicdanın miyarı" deniliyor ki, bu her insanda az çok bulunan bir haldir. Ve vicdanın ilk hareketi ve ilk sezişidir. Meselâ; hırsızlığın kötü bir iş olduğunu anlamak için uzun uzadıya düşünmek gerekmiyor. İnsanın vicdanı hırsızlığın kötü olduğunu birden insana hissettirir ki, buna da hads-i ilham denir.

Meyil, iştiyak, aşk gibi şeyler ise, bir şeye olan rağbet ve ilginin zayıftan kuvvetliye doğru aşamaları ve derecelerini ifade ediyor.

Muzaaf ifadesi ise, bu dereceler arasındaki kuvvet farkını ifade eden ve iki kat fazla manasına gelen bir kelimedir.

Meyil bir şeye ilgi duymak ve rağbet etmektir. Bu meylin iki katı ilgi ve rağbet ise iştiyak oluyor. İştiyakın iki katı ise aşk derecesine çıkıyor ki, bu da meyil ve iştiyakın en üst seviyelerindendir. İnsandaki bu durum her şeye olabilir. Mesela aşk derecesindeki bu ilgi ve rağbet eşyaya karşı olursa mecazi aşk, Allah’a karşı olursa İlahi aşk oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...