"Hadsiz milletlerin hadsiz efradından bir tek ferdin âzâsı, cihazatı, duyguları o derece hassas bir mizanla birbiriyle münasebettar ve muvazenettedir ki, o tenasüp, o muvazene, bedâhet derecesinde bir Sâni-i Adl ve Hakîmi gösteriyor." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

Aşağıdaki bahsi açar mısınız Allah razı olsun . hadsiz milletlerin hadsiz efradından bir tek ferdin azası, cihazatı, duyguları o derece hassas bir mizanla birbiriyle münasebettar ve muvazenettedir ki o tenasüp, o muvazene, bedahet derecesinde bir Sâni'-i Adl ve Hakîm'i gösteriyor. Risale-i Nur - Lem'alar(370)

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mesela ağız, mide ve bağırsak arasında mükemmel bir ahenk ve uyum bulunuyor. Ağız besini öğütüyor, mide hazmediyor, bağırsak da kalıntıları dışarı atıyor. Bu üç azanın da asıl misyonu bedeni beslemek. Ağız gıdaları parçalamasa mide hazmedemez, mide hazmedemez ise bağırsak da kalıntıları dışarı atamaz. Üç farklı aza âdeta bir aza ahenginde ve uyumunda işliyor.

İnsan bedeninde çalışan her bir aza diğerleri ile dolaylı ya da dolaysız bir uyum ve ahenk içindedir. Bu aza ve organlardan birisi atıl kalsa, beden fabrikası çalışamaz iflas eder. Kalp beyne kan pompalamasa beyin bir iki dakika içinde ölür. Beyin de kalbe çalışma komutu göndermese kalp durur...

Biyoloji ve tıp ilmi insan bedeninde bulunan aza ve organların mükemmel bir uyum ve ahenk içinde çalıştığını gösteren ve ispat eden en büyük iki kanıt iki rehberdir. Detaylar için bu iki ilim dalı incelenebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Allah razı olsun çok teşekkür ederim .

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...