"Hangi mana geçse, ya ona giydirir, ya takar, ya bulaştırır, ya perde eder. Eğer manalar münezzeh ve temiz iseler, suretler mülevves ve rezil ise, giymek yoktur, fakat temas var." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Giymek temastan farklıdır. Giymek kötü düşüncelere sahip olmak anlamına gelirken; temas ise o kötü düşüncelere sadece kısa süreli değinmek anlamına geliyor.

Bulaştırmak kelimesi; giymekten çok, temas kelimesine yakındır. Bu yüzden temas ile bulaştırmaya aynı nazarla bakmak gerekir.

"Giydirmek" daha kapsamlı bir ifade iken, "takmak" ona nispeten daha hafif bir bulaştırmadır. Mesela, nezih bir mana hayalden geçerken, hayal bu manaya çirkin bir manayı ya giydirmek ister ya takmak ister ya da perde etmek ister.

"Perde etmek" çirkin manayı sahnelemek anlamına geliyor. Hayal birbirine zıt ve muhalif manaları ve alakasız resimleri iç içe geçiren bir tezgâh gibidir.

Beyazın siyahı çağrıştırması gibi, nezih manalar da çirkin manaları çağrıştırabilir. Mesela, temiz bir manzara hayale geldiğinde, hayal hemen bu resmin zıddı olan kirli bir tabloyu sahneler. İşte hayal bu hengâmede çirkin bir manayı güzel mananın karşısında sahneye çıkarır. Bu da evhamlı adamı rahatsız eder.

Özetle; giydirmek, takmak ve perde etmek hayalin çirkin manaları güzel manaların karşısına çıkarma dereceleridir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...