Block title
Block content

"Hastalığın suretine bakıp ah eyleme; mânâsına bak, oh de. Eğer hastalığın mânâsı güzel bir şey olmasaydı, Hâlık-ı Rahîm en sevdiği ibâdına hastalıkları vermezdi." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah'ın bütün fiil ve tasarrufatı mutlak hayır olduğu için, O'ndan çirkin bir şey çıkmaz. Bu sebeple kullarına hastalığı musallat ediyorsa, "Mutlaka bunun arka planında bir güzellik bir hayır vardır." diye düşünmek gerekiyor.

Hastalığın görünüşü şer gibi durabilir, lakin içyüzünde çok güzellikler ve hayırlar bulunuyor (Gafleti yırtması, günahları dökmesi, her dakikasında bazen bir günlük sevap içermesi, acizliği idrak ettirmesi gibi...). İçi hayır, görünüşü biraz sıkıntılı duran böyle bir şey hakkında ah eylemek akıl kârı olmasa gerek. Şayet hastalığın her tarafı şer ve kötü olsa idi, zaten Allah bunu kullarına musallat etmezdi.

Evet, hastalıkların görünüşü, acizlik, zaiflik, hastanede kalma gibi insana sıkıntı veren vaziyetler olsa da yukarıda ifade edildiği gibi içyüzü sevaptır, Allah'a yaklaşmadır, günahlarımıza veda etmektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 110
Word indir Pdf indir
Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...