"Eğer teslimiyetle, rıza ile hastalığın hikmetini düşünmekle o merak gitse, o maddi hastalığın mühim bir kökü kesilir, hafifleşir, kısmen gider." Hastalığın hikmetini nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hastalıklar; insana acizliğini hissettirir, sabır kuvvetini artırır ve başta sıhhat olmak üzere nimetlerin kıymetini idrak ettirir. Hastalıkların; Allah’ın başta Şafi ismi olmak üzere birtakım isimlerine ayna ve mazhar olması ve yeknesak giden hayatı tebdil ile renklendirmesi, günahlara kefaret olması gibi birçok hikmetleri vardır.

Şu hayatta başımıza gelen hiç bir musibet, bela ve hastalık tesadüfî ve hikmetsiz değildir. Her şey ezelî kaderle takdir edilmiş, belli bir plan ve hikmetle yaratılıyor. Nitekim bir âyette mealen şöyle buyurulur: “Yeryüzünde vuku bulan ve sizin başınıza gelen hiç bir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allah’a göre kolaydır.” (Hadid Suresi, 22)

Bunun şuuruna vardığımızda hastalığın endişe ve korkusu gider, yerine tevekkül ve teslimiyetin huzuru ve sakinliği gelir. Böylece hastalığın psikolojik kökü iyileşmiş olur. Nefsimizin hoşuna gitmeyen hâdiseler; ya İlâhî bir ikazdır; bizi yanlış yoldan geri çevirir veya günahlarımıza kefarettir; acımızı bu dünyada çektirir, ebedî âleme bırakmaz.

İnsan, başına gelen bela ve musibeti, nefsinin hoşuna gitmeyen hâdiseleri birer rahmet tecellisi olarak görmelidir. Zira Yüce Allah’ın bütün isimleri güzel olduğu gibi, onların tecellileri de güzeldir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...