Block title
Block content

"Havârık-ı san’atına esbab-ı zahiriyeyi alâmet etmiş." izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah bir çok hikmetten dolayı kainatta sebepler vasıtası ile iş görüyor ve sebepler aracılığı ile fiillerini icra ediyor. Her bir sanat ve nimetini, bir sebep aracılığı ile izhar ve ilan ediyor. Sebepler, bütün bu harika sanat ve nimetlerin hakiki faili değil, sadece bir araç ve alametidir.

Sebeplerin çok adi ve basit, ondan hasıl olan neticelerin ise çok harika ve mükemmel olması, sebeplerin bu sanatlar üstünde bir levha, bir alamet olduğunu gösteriyor.

Mesela elma ile ağaç, yumurta ile tavuk, yağmur ile hayat, toprak ile nebatat, hepsi bu mükemmel ve harika sanatlar üstünde birer alamet ve simge konumundalar.

Mücerret hakikatler, ancak müşahhas simgeler ile insanlığın nazarında tebarüz eder. İnsanlar bu ince hakikatleri ancak sebepler simgesi ile fark edebiliyorlar.

Mesela, elma ağaçsız ve süreçsiz, birden ortaya çıksa idi, insanlar Allah’ın ağaç vasıtası ile elmayı verme süreci içinde icra ettiği harika sanatları göremeyecek ve bilemeyecekti. Zira elmanın ağaç ile serüveninde Allah’ın çok isim ve sıfatları taayyün ve tebarüz ediyor. Şayet ağaç kalksa, bütün bu isim ve sıfatların tecelli ve manası da görünmez olurdu. Bu yüzden sebep ve müddet, Allah’ın harika sanatlarını ilan ve izhar eden alametler nevindendir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

bakiduman
Allah razı olsun abi ne güzel izah etmişsiniz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...