"Hem her senede yalnız bir ayda yetmiş hikmetli bir açlık bizden istedi. Biz nefsimize acıdık, muvakkat ve lezzetli bir açlığı çekmedik." Burada bahsedilen "yetmiş hikmetli bir açlık"tan maksad nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem her senede yalnız bir ayda, yetmiş hikmetli bir açlık bizden istedi. Biz nefsimize acıdık; muvakkat ve lezzetli bir açlığı çekmedik. Cenâb-ı Hak, ceza olarak, yetmiş cihetle belâlı bir nevi orucu beş sene cebren bize tutturdu."(1)

“Hem her senede yalnız bir ayda yetmiş hikmetli bir açlık bizden istedi.” Buradaki açlık ifadesi, her sene bir ay tutulan Ramazan orucudur. Ve Ramazan orucunun sayısız hikmet ve faydaları bulunuyor ki, bu cümledeki yetmiş rakamı kesretten kinayedir, yani çokluğu ifade etmek için kullanılan bir rakamdır.

Farz olan Ramazan orucu terk edilirse, Allah maddî ve dünyevî musibet ve kıtlıklarla bunun hesabını bizden sorar. Osmanlı’nın son dönemlerinde maruz kaldığı bela ve sıkıntılar farzlardaki gevşeklikler yüzündendir...

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup, İkinci Mebhas.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Sorduğum soruya cevap verdiğiniz için Allah razı olsun. "Yetmiş hikmetli bir açlık " ifadesini bir vakıf abiye sormuştum bana " Ramazan risalesi'nde dokuz nüktede açıklanıyor."dedi. Bekledim bir cevaptı. Allah muvaffak etsin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Ramazan-ı Şerifteki orucun çok hikmetleri, hem Cenâb-ı Hakkın rububiyetine, hem insanın hayat-ı içtimaiyesine, hem hayat-ı şahsiyesine, hem nefsin terbiyesine, hem niam-ı İlâhiyenin şükrüne bakar hikmetleri var. Said Nursi r.a. (Mektubat, 29. Mektup)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...