"Ramazan-ı Şerifte müminler derecâtına göre ayrı ayrı nurlara, feyizlere, mânevî sürurlara mazhar oluyorlar. Kalp ve ruh, akıl, sır gibi letâifin o mübarek ayda oruç vasıtasıyla çok terakkiyat ve tefeyyüzleri vardır..." İzahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ramazan-ı Şerifte müminler derecâtına göre ayrı ayrı nurlara, feyizlere, mânevî sürurlara mazhar oluyorlar. Kalp ve ruh, akıl, sır gibi letâifin o mübarek ayda oruç vasıtasıyla çok terakkiyat ve tefeyyüzleri vardır. Midenin ağlamasına rağmen, onlar mâsumâne gülüyorlar."(1)

Ramazan ayı manevi bir sofradır ve herkes derecesine göre bu sofradan istifade eder. İnsanların kabiliyetleri ve dereceleri eşit olmadığı için, sofradan istifade etmeleri de eşit olamıyor. Müminler, derecelerine göre ayrı ayrı nurlara, ayrı ayrı feyizlere ve ayrı ayrı manevi neşe ve huzurlara mazhar oluyorlar.

Mesela, kalbi velayet derecesine ulaşmış bir müminin Ramazan ayının manevi sofrasından aldığı sevap ve feyiz ile sıradan bir müminin aldığı sevap ve feyiz aynı ve eşit olamaz.

Ayrıca Ramazan ayı manevi bir sofra olduğu için, insanın cesedi değil manevi duyguları bu sofradan istifade ediyor. Kalp ve ruh, akıl, sır gibi duygular o mübarek ayda oruç vasıtasıyla çok terakki edip çok feyizleri kazanıyorlar. Midenin ağlamasına rağmen, manevi duygular bayram ediyorlar.

Allah kainatta zıtları çarpıştırmayı bir kural haline getirmiştir. Bu yüzden iman ile küfür, iyilik ile kötülük, nur ile zulümat, madde ile maneviyat, ceset ile ruh her an çarpışma halindeler. Bu zıtlardan birisi gülüyorsa diğeri ağlamak zorunda, âdetullah böyle işliyor.

Bu sebeple, ben hem zevk-ü sefa edeyim oruç ve ibadet gibi meşakkatli şeylerle bedenimi ağlatmayayım, hem de manevi anlamda velayetin doruklarına çıkıp kalp ve ruhumu neşelendireyim diyemeyiz. Kalp ve ruhun neşelenmesi namaz ve oruç gibi bedene meşakkatli şeylerle elde edilebiliyor.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dokuzuncu Mektup, İkinci Risale (Ramazan Risalesi)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...