"Hem iman, kemiklerimle mebde-i hilkatimin toprağı, ayak altında ehemmiyetsiz mahvolmuş kemikler olmadığını, belki o toprak, rahmet kapısı ve Cennet salonunun bir perdesi olduğunu sırr-ı imanla gösterdi." açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainatta bir çok olay ve hadiseler vardır ki; bunların sırlarını ve hikmetlerini ancak iman ile bilebiliriz. Küfür ve inkar gözlüğü, bu olayların ince sırlarını ve hikmetlerini örtüp körlüyor.

Mesela; ölüm, iman nazarında ebedi bir alemin başlangıcı ve girizgahıdır. Küfür nazarında ise; yokluk ve hiçlik kuyusudur.

İnsan bedeninin, öldükten sonra dağılıp toprağa karışması, ikinci dirilişin önünde bir engel değildir. Zira insan bedeninde çalışan zerreler toprak, su ve hava gibi unsurlarda dağınık bir halde iken Allah, bunları toplayıp insan bedenini hiçten ve yoktan var etmiştir. Böyle bir kudrete sahip olan bir Zat, nasıl olur da "ikinci toplanmayı yapamaz" diyerek, insanın şaşkınlığına ve akıl almazlığına reçete sunuyor.

Yani; ölmüş insanın kemikleri ayak altına atılmış ehemmiyetsiz nesneler değillerdir. Allah bu kemikleri tekrar hayatlandırıp, insana ikinci bir kez iade edecektir. Toprak, nasıl hayata kaynaklık ediyor ise; aynı şekilde insanın çürümüş kemiklerine de kaynaklık edecektir. Bu yüzden toprak, kara ve dipsiz bir kuyu değil, ebedi rahmetlerin bir geçiş kapısıdır. İşte iman bize bu dersi veriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

drerkan
ALLAH razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...