"Hilkat-i âlem, kanun-u tekâmüle tâbidir." Kanun-u tekâmülün zevali var mı, kemalin zevale dönmesi âdetullah için de geçerli midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tabiatta canlı cansız bütün varlıkların nasıl hareket edeceklerini belirleyen Allah'ın emirleri, O'nun koyduğu değişmez düzen ve kurallara "âdetullah" ya da "sünnetullah" denir.

Meselâ, oksijenle hidrojenin birleşmesinden su meydana gelir, Güneş'in çekme ve itme kuvveti, suyun kaldırma kuvveti vesaire hep bunlara birer örnektir.

“Allah’ın kanununda asla değişiklik bulamazsın.” (Ahzab, 33/62)

Tekamül kanunu da bir âdetullahtır ve bu kanunun zevali ancak kıyametin kopması iledir. Çünkü beka aleminde tekamül kanunu geçerli değildir, isim ve sıfatlar orada doğrudan ve perdesiz tecelli ederler ve her şey orada kemal hâli ile bulunur.

Ayrıca beka alemi mükafat ve mücazat yeri olacağı için mücadele, tekamül, çarpışma gibi dünyaya ait kanunlar ve âdetullahlar orada geçerli olmayacak.

Özetle, düzen son bulduğunda, düzene tabi olan kanun ve kurallar da son bulur. Kainat düzeni kıyamet ile son bulacağına göre, bu düzene tabi olan tekamül kanunu da kıyamet ile son bulacak.

İlgili ders videosu için tıklayınız:
Prof. Dr. Şadi Eren, Muhakemat Dersleri (3.Bölüm)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...