"İbadeti terk eden, mevcudatın ibadetini görmez ve göremez." İbadet ediyoruz, ancak mevcudatın ibadet yaptığını göremiyoruz; nasıl anlamamız lazım?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her varlığın kendisine verilen fıtrî vazifesini yapması onun ibadetidir. İnsan da kendisine emredilen namaz ibadetini yapmakla mevcudatın ibadetlerini hatırlar ve bir derece görür.

“Baktım, umum mevcudat, bir salât-ı kübrada, bir tesbihat-ı uzmada, her taife kendine mahsus salavat ve tesbihat ile meşgul bir cemaat içindeyim. "Vezaif-i Eşya" tabir edilen hidemat-ı meşhude, onların ubudiyetlerinin ünvanlarıdır.” (Mektubat)

İmanın çekirdekten ağaca kadar mertebeleri olduğu gibi, ibadetin de çok mertebeleri bulunuyor. Nasıl çekirdekte ağacın haşmeti aranılmaz ise, gafletle yapılan ibadetlerde de ağaç seviyesindeki ibadetlerin fazilet ve meziyetleri kemaliyle anlaşılamaz.

"Yedi gök, arz ve bunların içinde bulunanlar, O'nu tesbih ederler. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur, ama siz onların tesbihlerini anlamazsınız. O, Halîm'dir, çok bağışlayandır." (İsrâ, 17/44)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...