"İncir ağacı kendi çamur yiyerek yavrusu olan meyvelerine hâlis süt vermesi..." İncir ağacı çamur yeseydi; altındaki toprak azalırdı. Bunu nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Çamur, toprak ve suyun karışımıdır. Sadece incir ağacı değil, bütün ağaçlar çamur yer, yani kökleri vasıtasıyla topraktan ve sudan istifade ederler.

Bitkiler topraktaki minerallerle beslenirler. Suyu ise hem bu mineralleri taşıma vasıtası olarak hem fotosentez gibi reaksiyonları gerçekleştirme için hem de atık maddeleri terleme yoluyla boşaltım maksadıyla kullanırlar. Dolayısıyla bitkiler suyu ve toprağı kullanırken, toprakta bir eksilme söz konusudur. Bu eksilmeyi saksı bitkilerinde müşahede etmek mümkündür. Belli bir süre aynı topraktan beslenen bitkiye artık saksı içindeki toprak kifayet etmez duruma gelir. Bu azalmadan dolayı toprak yenilenir veya üzerine ilave yapılır.

İncir gibi ağaçların toprakları da eksilir, fakat bu gözle görünür bir eksilme değildir. Cenâb-ı Hakk'ın koyduğu yenilenme kanunuyla toprak, yağışlar, taşların ufalanması, azot bakterilerinin toprağa azot bağlaması ve toprağı zenginleştirici diğer amiller sayesinde yenilenir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...