"İnsanlarda velî, cumada dakika-i icabe, Ramazan'da Leyle-i Kadir, esmâ-i hüsnâda ism-i âzam, ömürde ecel meçhul kaldıkça, sair efrad dahi kıymettar kalır, ehemmiyet verilir. Yirmi sene müphem bir ömür, nihayeti muayyen bin sene ömre müreccahtır." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

nsanlarda velî, cumada dakika-i icabe, Ramazan'da Leyle-i Kadir, esmâ-i hüsnâda ism-i âzam, ömürde ecel meçhul kaldıkça, sair efrad dahi kıymettar kalır, ehemmiyet verilir. Yirmi sene müphem bir ömür, nihayeti muayyen bin sene ömre müreccahtır. "(1)

Bir market sahibi, marketindeki ürünlerini satmak ve revaç vermek için promosyon olsun diye herhangi bir ürününün içine bir cumhuriyet altını koysa, ama hangi üründe olduğu bilinmiyor. O zaman marketteki bütün ürünler hakikatte değil ama ihtimal noktasında cumhuriyet altını gibi değerli hale gelir. Ama hakikat-i halde sadece birisi altın değerinde. Ürünün gizli olması ihtimal noktasından hepsini değerli kılıyor ve hepsine karşı bir iştah ve revaç oluşturuyor. Markete giren müşteriler hararetle bu ürünü bulmaya çalışırlar, bu arada diğer ürünler de onun sayesinde satılmış olur. Hakikatte her ürüne altın demek yanlış olacağı gibi, ürünlerin ihtimal dahilinde altın gibi kıymetli olma manasını da inkar etmek doğru olmaz.

İşte Allah Resulü (asm) ibadetlere teşvik ve revaç vermek için, ibadetlerin içine altın misali bazı promosyon sevaplar koyuyor. Amaç ibadetlere teşvik ve revaç vermektir.

Mesela, "Nafile namazlar içinde öyle bir namaz vardır ki, kim bu namaza tesadüf ederse hac kadar sevap kazanır." diyor. Hakikat noktasında o nafile namazlardan birisi hac kıymetindedir. Lakin hangisi bilinmez. Böyle olunca o hac kıymetini bulmak için harıl harıl namaz kılmak gerekir. Ama kılınan bütün nafile namazlara hac kıymetinde demek doğru değildir. Hac sevabı sadece hususi ve gizli bir namazda vardır. Hakikat noktasında diğerlerinde yoktur.

“Sair efrad dahi kıymettar kalır, ehemmiyet verilir...” cümlesi, gizliliğin diğer şeyleri nasıl kıymetli yapmasına işaret eden bir cümledir. Temsildeki cumhuriyet altınının ürünler içinde gizli olması diğer ürünleri ihtimal ciheti ile altın gibi değerli hale getirmiştir yani.

Kadir Gecesi Ramazan ayının son on gününde gizli olduğu için, o son on gün ihtimal noktasından Kadir Gecesi gibi kıymetlidir. Şayet belli bir günde olsa idi, o son on günün muhtemel değeri kaybolur, o günler de sıradan hale gelirdi.

(1) bk. Mektubat, Hakikat Çekirdekleri: 83.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
20 sene mübhem bir ömür;bin sene ömre neden müreccahtır peki?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bin sene belli olursa yarısından fazlası gaflet ile diğer kalan kısmı isi ecel bekleme korkusu ile geçer. Oysa belirsiz yirmi senenin tamamı kıymetlidir çünkü bilinmiyor ki ecel ne vakit gelir. Tabi burada yirmi rakamı da bilinmiyor. Bilinse müphem olmaktan çıkmış olur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...