Kâinata nasıl bakılmalıyız; Risalelerde eserden müessire mi yoksa müessirden esere doğru bir yol mu izleniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Eserden müessire" gitmek gerekiyor. Lakin eserdeki sanat-ı İlahiyi görmek için de iman ve hidayetin bakış açısı gerekiyor. Yani kâinattan Allah’a Kur’an’ın perspektifi ile gideceğiz. Çünkü salt akıl (vahye tabi olmayan akıl) eserden müessire intikal edemiyor.

Allah’ı tanımanın en sağlam ve güzel yollarından birisi "eserden müessire" doğru gitmektir. Yani eserlerinden hareket ederek eser sahibini tanımaktır. Bu yüzden kâinat ve içindeki sanatlar hepsi birer penceredir, bu pencerelere iman gözü ile bakılırsa, marifet şuaları parıldar.

Her bir eser üstünde Allah’ın isim ve sıfatları tecelli eder. İnsan bu tecellileri takip ederek kaynağı olan Allah’a ulaşır. Bu tecelliler içinde Allah’ın bin bir ismi tecelli eder; her meslek ve meşrep sahibi bu isimlerden birisini esas alır ve o ismin gözlüğü ile kâinata ve eserlere bakar. O isme yapışır ve o ismin tecelli ipi ile Allah’a ulaşır.

İşte eserler üstündeki bu marifet parıltılarını düşünmek ve okumak tefekkür oluyor ki, Risale-i Nurların bütün parçaları bu minval üzere gidiyor. Yani Risale-i Nurlar eserden müessire metodunu esas alıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...