"Kâinatı şenlendiren ve karanlıklı mevcudatı ışıklandıran rahmettir." ifadesi ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Canlı-cansız bütün varlıklarda rahmetin ilk tezahürü, onların yoklukta kalmayıp varlık nimetine kavuşmalarıdır. Üstad'ın ifadesiyle; “ademde kalmayıp vücuda gelmek”tir. İşte kâinat var olmakla bu rahmete mazhar olmuş, hayatla yeni bir rahmete kavuşmuş ve ayrı bir karanlıktan kurtulmuştur.

Meleklerden hayvanlara ve insanlara kadar bütün canlılar hayat ile şenlendikleri gibi, bulundukları mekânlar da yine bir bakıma hayat ile şenlenmiş olurlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474

ŞENLENDİRMEK VE IŞIKLANDIRMAK HANGİ MANALARI İFADE EDİYOR

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

“Şu hadsiz kâinatı şenlendiren, bilmüşahede rahmettir.”

Şenlenmek ifadesi hem kainattaki yoğun faaliyet, hem de canlılara sayısız nimetlerin bahşedilmesi anlamına geliyor. Evet bulutların hareket etmesi, dünyanın güneş etrafında dönmesi, nehirlerin ırmakların akması, hayvan ve bitkilerin harekat ve devaranı birer şenlenmek birer nimet birer Allah’ın hayat sahiplerine olan o eşsiz şefkatinin bir yansımasıdır.

Kainatta ki bütün faaliyetlerin arka planında hayata hizmet etme manası hükmediyor mesela güneş doğmasa hayat olmaz hayata hizmet etme manasının arka planında da Allah’ın hayat sahiplerine olan şefkati yer almaktadır. Dolayısı ile kainatı faaliyet ile şenlendirmenin gerçek nedeni İlahi şefkattir.

“Ve bu karanlıklı mevcudatı ışıklandıran, bilbedahe yine rahmettir.”

Işıklandırma maddi ve manevi olmak üzere iki anlamda kullanılıyor.

Maddi ışıklandırma güneşin dünyamızı hem ısıtması hem ışıklandırması, elektrik, gazyağı, ateş gibi ışık saçan nimetlerin canlıların emrine ve hizmetine sunulmasını ifade eder ki bunun da arka planında İlahi rahmetin mahlukatına olan şefkati yer almaktadır. Işığa vesile olan bu nimetler olmasa insanlar maddi bir karanlığın içinde kalacak diğer nimetlerden istifade edemeyeceklerdi.

Manevi ışık ise hidayet vesilesi olan Peygamberler, vahiyler, ilhamlar, alimler, evliya ve asfiyaların insanlara manevi alemlerini aydınlatması için gönderilmeleridir. Maddi ışık nasıl maddi gözümüze bir rehber ise manevi ışıklar olan hidayet vesileleri de manevi gözümüze birer rehber oluyorlar ve bizi ebedi saadete götürüyorlar. Allah’ın insanları hidayete ve doğruya sevk etmek için vahiy ve peygamberler göndermesi onun eşsiz şefkatinin bir tezahürü bir yansımasıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...