"Kâinatlar mahsulatını ondan almak ve o câmide, âcize, cahile olan zerrata..." cümlesinde; "camid, aciz, cahil", değil de "camide, acize, cahile" demesinin hikmetini öğrenebilir miyim?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yazı yazan kişi erkek ise (müzekker) kâtip, kadın ise kâtibe (müennes) olarak yâd edilir. Camid, aciz, cahil müzekker fiil kipidir, câmide, âcize, cahile ise müennes fiil kipidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

felsefi
dehşet bir yorum... Allah sizden razı olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurcu56

Camid, aciz, cahil müzekker fiil kipidir, câmide, âcize, cahile ise müennes fiil kipidir. Cansız varlıklarda dişilik ve erkeklik olmadığı için bu fiil kipinde ayrı bir nükte var demektir. O nükte ise; bir zerrede nasıl cansızlık acizlik ve cahillik sabitse, bütün zerrelerde de sabit olur.

Bir zerreden bütün zerrelere mana olarak intikal etmek ancak müennes fiil kipi ile ifade edilir. Zira dişilik fiil kipinde üremek ve yayılmak anlamı vardır, erkeklik fiil kipinde ise sabitlik ve durağanlık anlamı hakimdir.

Üstad burada camit, aciz ve cahil vasıflarını bütün zerrelere teşmil ve ıtlak etmek için üremek ve yayılmak manasını ihsas ettiren dişilik fiil kipi ile ifade etmiştir.

Özet olarak; câmide, âcize, cahile kelimeleri dişilik fiil kipi sayesinde bütün zerreleri kuşatıyor ve dairesine alıyor; camit, aciz ve cahil kelimesi ise bir tek zerreye bakıyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nefer01

Sanki Burada mahsul alınan zerreler kastedildiği için (tarla misal) dişilik sigası kullanılmış. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...