Kainatta hiçbir şey sabit durmuyor, her şey hareket ediyor, bunun hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainatta hareket en önemli bir esastır. Sahnelenen bir oyunun çok bölümleri ve sahneleri vardır. Her bir bölümün sahnelenmesi için diğerinin hareket ile geçip gitmesi gerekir. Yoksa bir sahne sabit kalsa, gerideki bölüm ve sahneler kendini gösteremez, atıl kalırlar. Bu yüzden her bölüm ve sahne kendini ifade ettikten sonra çekilir, yerine sıradaki gelir. Bu da ancak hareket ile mümkündür.

Onun için zaman bir nehir gibi sükuna, durağanlığa müsaade etmiyor, sürekli hareket ile döndüriyor. İnsan da sabit ve atıl kalmıyor, bebeklikten ihtiyarlığa çok evrelerden geçiyor. Sürekli hareket halinde tekemmül ediyor.

Cenab-ı Hak aynı hareket ve tekemmül kanununu maddi ve cansız varlıklar içinde geçerli kılmıştır. Hatta Üstad'ın ifadesi ile Allah her bir mahluk için bir kemal noktası tayin etmiştir. Her mahluk o tayin edilen kemal noktaya ulaşmak için sürekli hareket ve mücadele eder, hedefe varana kadar çok aşamalardan geçer. İşte bu sırdan Allah her şeye bir hareket vermiştir. Bu hareketin Allah katında bizim bilmediğimiz çok hikmetleri de olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

sami

Şu Risalelerde Geniş ve Muazzam bir şekilde Halledilmiştir. Kainatın Tılsımlarından bir Tılsımdır. Risale-i Nur tam halletmiş
24. Mektub
18. Mektub 3 Mesele
30.Söz 2. Makam
29.Söz 2. Maksat

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...