"Kalbte lümme-i şeytaniye ve ilham-ı melek var." demiştiniz. Bize gelen ilhamlar hep melek vasıtasıyla mı geliyor, yoksa melek olmadan da vasıtasız gelebiliyor mu? Ayrıca bu ilhamı getiren melek, vahiy meleği Cebrail mi yoksa başka bir melek mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvelâ şunu ifade edelim ki, Cebrail (as) sadece nebi ve resullere vahiy getirir; onların dışında kimseye ilham ya da vahiy götürmez ve götüremez. Kim "Cebrail (as) bana ilham ya da vahiy getirdi." derse, dalalete sapmış olur.

İkincisi, kâinattaki bütün fiil ve icraatların istisnasız hakiki sebebi ve yaratıcısı Allah’tır. Melek ve insanların icad ve tedbirleri mecazîdir. İnsan nasıl ki namazı Allah’ın ihsan ettiği kudret ile kılıyor ise, melekler de ilhamı Allah’ın icadı vasıtası ile insana üfler. Dolayısı ile ilhamlar da Allah’tandır. Yalnız ilhama melek iradesi ile iştirak ettiği için, mecazen melek ilham etti deniliyor.

Üçüncüsü, kalbte iyiliği ilham eden bir melek vazifelidir. Bu melek belki Cebrail (as) olmayabilir, ama onun bir askeri ve avanesidir denilebilir. Malum, dört büyük meleğin vazifelerine nisbetle sayısız avane ve askerleri vardır. Azrail (as)’ın nasıl ölüm melekleri varsa, Cebrail (as)’ın da ilhamla vazifeli melekleri vardır denilebilir. Ama Cebrail (as)’in sadece peygamberlerle muhatap olur, bunu da asla unutmamak gerekir. Vahiy meleği sadece Cebrail (as)’in şahsıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Yukarıda 《Cebrail (as) sadece nebi ve resullere gelir, onun dışında kimseye ilham ya da vahiy götürmez ve götüremez. Kim Cebrail (as) bana ilham ya da vahiy getirdi derse, dalalete sapmış olur.》demişsiniz.. Sanki bu yer Risale-i Nur'daki bu yer ile zıt görünüyor gibi sanki: 《...enbiyaya gelen vahyin ekseri melek vasıtasıyla olduğunu ve ilhamın ekseri vasıtasız olduğunu anlarsın. (Sözler)》Burada ekser çoğunlukla veya genellikle anlamında ise Üstad burada çok az bir kısmınında vasıtalı geldiğini ifham etmiyor mu? Ben burada vasıta kelimesinden Cebrail (as)'ı anlıyorum.. Eğer bu durum doğru ise bir yerlerde anlamakta sıkıntı çekiyorum.. Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Vahyin ekserisi Cebrail (as) ile geliyor ama tamamı öyle gelmiyor. Mesela Peygamber Efendimiz miraçta bazı sureleri vasıtasız direk mükaleme ile aldı. Bazılarını da rüya yolu ile aldı demektir. Vahiyde istisna yapılması bu yüzdendir. Yoksa Cebrail genellikle vahiy getirir bazende ilham getirir demek değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Heralde siz benim sorumu yanlış anladınız ben ilk cümlede ki vahiy ile ilgili sormadım.. ilham ile ilgili sordum.. yani ilhamı da Cebrail (as) mı getirir? Üstad ekseriyetle vasıtasız diyor o zaman az da olsa vasıtalı mı geliyor? Yani kısacası ilhamları Cebrail (as) mı getiriyor? Ekseriyet çoğunlukla anlamına geliyorsa demek ki az da olsa vasıtalı olması gerekiyor.. cümle yapısına göre.. Burayı anlayamadım.. Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Melek-i ilham ayrıdır Cebrail (as) sadece vahiyle muvazaftır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin

Peki o zaman Cebrail Aleyhisselam'ın Hz Musanin annesi ve Hz Meryem ile konuşmasını nasıl anlamak gerekiyor?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Cevabınız için Allah razı olsun.. bizi aydınlattınız..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ömer faruk SK

dört büyük meleğinde avaneleri olduğunu üstad söylüyor peki israfil as ın da avaneleri var mıdır var ise onların vazifeleri nedir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Sûr'a üfleyecek olan melek; dört büyük melekten birisi olan İsrâfil kıyamet günü Sur'a üflemekle vazifeli melektir. Kıyamet günü Allah'ın emri ile iki defa Sûr'a üfleyecektir. "Sûr'a üflenince, Allah'ın dilediği bir yana, göklerde olanlar, yerde olanlar hepsi düşüp ölür. Sonra Sûr'a bir defa daha üflenince hemen ayağa kalkıp bakışıp dururlar" (ez-Zümer, 39/68

Bunun dışında İsrafil (a.s.), “ihya” fiilinde görevlidir. Rabbimizin “hayat verme” ile ilgili emir ve iradesini uygular. Özellikle bahar aylarında görülen dirilişte “muhyi” ismine vesile olur. Ölümden sonraki dirilişimizde de yine bu melek vazifelidir. Avaneleri hakkında bir malumat bulunmuyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...