"Müfrit bir kısım ehl-i tasavvuf, ilhamı vahiy gibi zanneder ve ilhamı vahiy nev’inden telâkki eder, vartaya düşer." Bu müfrit ehl-i tasavvuf kimlerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İlhamı ve bilgiye ulaşmayı, vahiyden üstün gören Işrakiyyun ekolüdür.

Işrakiyyun, insanın manen terbiye edilmesi ve ahlâkının güzelleştirilmesiyle hakikate ulaşmasına çalışanlardır. (Eflatun mektebi).

Şahabeddin Suhreverdi’nin rehberliğini yaptığı bu meslek, sistematik bir şekilde iç aydınlama yolu ile hakkı ve doğruyu bulmanın mümkün olduğunu, hatta vahiyden de üstün bir yol olduğunu savunmuşlardır.

Tabiatiyle Ehl-i sünnet dairesinde olan tasavvuf ve tarikatlar, bu meslekten münezzehtir. Lakin bu fikirler tasavvuf ve tarikat dairesine de sızdığı için, bazı müfrit sufiler, ilhamı vahiy ile aynı derecede zannederek tehlikeye düşmüşlerdir. Hâlbuki ilham, vahye hiçbir zaman yetişemez.

Ehl-i sünnet dairesinde olan tarikatlarda bu hataya düşen sufilerden, ille de bir isim vermek söz konusu değildir. Üstad burada umumî bir ihtar ve ikazda bulunuyor. Bir ismi ya da mesleği hedef göstermiyor. Bu hataya her sufi düşebilir, bundan mensubu olduğu meşreb ya da meslek mes’ul değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
yukarıdaki parağrafta ilhamı ve kalp aydınlanması ile bilgiye ulaşmayı vahiyden üstün gören ekolün meşşai olduğu yazılmış işrakkiyyun olması gerekmiyor mu
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...