"Müfrit bir kısım ehl-i tasavvuf, ilhamı vahiy gibi zanneder ve ilhamı vahiy nev’inden telâkki eder, vartaya düşer." Bu müfrit ehl-i tasavvuf kimlerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İlhamı ve kalp aydınlanması ile bilgiye ulaşmayı, vahiyden üstün gören İşrakiyyun ekolüdür. Şahabeddin Suhreverdi’nin öncülüğünü yaptığı bu ekol, sistematik bir şekilde iç aydınlama yolu ile hakkı ve doğruyu bulmanın mümkün olduğunu, hatta vahiyden de üstün bir yol olduğunu savunmuşlardır.

Tabi Ehl-i sünnet dairesinde olan tasavvuf ve tarikatlar, bu meslekten münezzehtir. Lakin bu fikirler tasavvuf ve tarikat dairesine de sızdığı için, bazı ifrat sufiler, ilhamı vahiy ile aynı derecede zannederek tehlikeye düşmüşlerdir. Halbuki ilham, vahiye hiçbir zaman yetişemez.

Ehl-i sünnet dairesinde olan tarikatlarda bu hataya düşen sufilerden, ille de bir isim vermek söz konusu değildir. Üstad burada umumi bir ihtar ve ikazda bulunuyor. Bir isim ya da ekolü hedef göstermiyor. Bu yanılgıya bireysel olarak her sufi düşebilir, bundan mensubu olduğu ekol ya da meslek mesul değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
yukarıdaki parağrafta ilhamı ve kalp aydınlanması ile bilgiye ulaşmayı vahiyden üstün gören ekolün meşşai olduğu yazılmış işrakkiyyun olması gerekmiyor mu
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...