"Kendimi üç büyük cenaze başında gördüm: Biri, elli beş yaşıma kadar elli beş ölmüş ve hayat-ı ömrümde defnedilmiş Said’lerin kabri üstünde bir mezar taşı olarak kendimi gördüm." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, ben o hâlî derede, o hazîn hâlette, bu âyet-i kudsiyenin sırrıyla, Mirkatü's-Sünne Risalesinde işaret edildiği gibi, kendimi üç büyük cenaze başında gördüm:"

"Biri, elli beş yaşıma kadar elli beş ölmüş ve hayat-ı ömrümde defnedilmiş Said'lerin kabri üstünde bir mezar taşı olarak kendimi gördüm."(1)

Üstad Hazretleri ömründen tükenen her bir yılı, bir ölüm gibi görüyor. İnsanın maddî bedeni her bir yılda tamamen yenilendiği için, eski beden ölüyor, yerine yenisi geliyor.

Hâl böyle olunca, elli beş yıllık bir ömürde insan elli beş defa ölüp, elli beş defa diriliyor demektir. Son yıl ise o elli beş ölü yılın üstünde mezar taşı gibi bir sembol olarak duruyor demektir. Kabrin belli olması için başına nasıl bir taş dikiliyor ise, aynı şekilde elli beşinci Said de elli dört yıllık bir mazinin kabir taşı gibidir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...