"Lümme-i şeytani" kavramı ile ilgili ayet-hadis var mı, yoksa böyle bir şeyi Said Nursi mi söylemiştir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Lümme-i Şeytan: Şeytanın insana vesvese ve kuruntu üflediği, kalpteki bir makamın adıdır; şeytanın fısıltı merkezi de denilebilir. Şeytan fıtraten latif ve şeffaf olmasından dolayı, insanın kalbinde ve damarlarında rahatlıkla dolaşabilir.

Şeytan hem latif olan fıtratı gereği hem de imtihan sırrından dolayı, insanın damalarında ve kalbinin içinde dolaşabilecek bir kabiliyete sahiptir. Şeytanlar da cin taifesindendir ve cinler latif ve nurani varlıklardır.

Bu inceliğe dolaylı dolaysız işaret eden ayet ve hadis şu şekildedir:

"İsteği yerine gelince şöyle dedi: Ey Rabbim! Andolsun ki, beni azdırmana karşılık ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım! Ancak onlardan ihlasa erdirilmiş kulların müstesna...” (Hicr, 15/39-40)

“Şeytan, insanın kanının dolaştığı damarlarında dolaşır.” (Tirmizî, Radâ 17, 1172)

“Âdemoğlunda bir şeytanın lemmesi (dokunuşu) vardır, bir de meleğin lemmesi. Şeytanın lemmesi, şerre teşvik etmek ve hakkı yalanlamaktır. Meleğin lemmesi ise iyiliği ilham etmek ve hakkı tasdik etmektir. Bunu her kim vicdanında hissederse Allah’tan olduğunu bilsin ve Allah’a ham­de­tsin. Öbürünü hisseden de şeytandan Allah’a sığınsın. (Tirmizi, Tefsir, 2/25)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...