"İblis’in en mühim bir desisesi, kendini, kendine tabi olanlara inkâr ettirmektir." Şeytan kendini neden inkâr ettiriyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu sorunun cevabı Yirmi Birinci Söz'ün İkinci Makamı olan Vesvese Risalesinde geçmektedir. Kısa bir pasajını buraya alıyoruz:

"Hem bununla beraber, o çirkin sözler, senin kalbinin sözleri değil. Çünkü senin kalbin ondan müteessir ve müteessiftir. Belki kalbe yakın olan lümme-i şeytaniden geliyor. Vesvesenin zararı, tevehhüm-ü zarardır. Yani onu zararlı tevehhüm etmekle, kalben mutazarrır olmaktır. Çünkü hükümsüz bir tahayyülü hakikat tevehhüm eder. Hem şeytanın işini kendi kalbine mal eder; onun sözünü ondan zanneder. Zarar anlar, zarara düşer. Zaten şeytanın da istediği odur." (Sözler, Yirmi Birinci Söz, İkinci Makam.)

Özetle şunu anlıyoruz; şeytan kendi varlığını unutturmak veya inkâr ettirmekle, insanın fena duygu ve düşüncelerinin kaynağının insanın kendisi olduğunun telkin etmek istiyor. Bunun neticesinde de insanda bir karamsarlık ve ümitsizlik meydana geliyor. "Ben ne kadar bozulmuşum ki bu tür düşünce ve duygular bende bulunuyor." diyerek kendini salabiliyor.

İşte şeytan bu damarı işleterek ona şu telkinde bulunur:

"Senin fıtratın bozulmuştur. Bir taraftan bu pis duygular, diğer taratanda namaz, oruç ve ibadet bir arada olmaz."

diyerek muhatabını aldatır. Hâlbuki, o fena ve pis duyguların kaynağı insanın kalbi değildir. Şeytanın insanın kalbine verdiği veya üfürdüğü telkinler ve vesveselerdir.

Ayrıca şeytan cin taifesindendir; cinlerin varlıkları ise Kur’an’da kati bir şekilde beyan edilmiştir. Şayet bir kimse cinleri ve şeytanı inkâr ederse imanı gider. Zira cinleri ve şeytanları inkâr etmek demek, Kur’ân’ı inkâr etmek demektir. Şeytanın varlığını inkâr etmenin imana böyle azim bir zararı vardır.

Bu nedenle şeytan kendine tabi olanlara, inançlarına zarar versin diye kendini inkâr ettirme gibi bir durumu vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mezunburak
şeytanın kendi varlığını inkar ettirmesi iman noktasında da büyük bir zarar olabilir çünkü şeytanın varlığı dinimizde vardır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
bakiduman
bir de maneviyatı kabul etmeyenlerin maddi olmayan şeyleri kabul etmesi mümkün değildir.şeytanları kabul etseler melekleri de kabul etmek zorunda kalacaklar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mustafa kayapalı
Şeytanın kendini kendine tabi olanlara inkar ettirmesinin önemli bir sebebi de şudur: Bir günah işleyen kişi bu günahı işlemesine vesile olanın şeytan olduğunu fark ederse şeytana düşman olur ve bu düşmanına karşı en büyük silah olan istiazeyle Rabbine yönelir. Şeytan ona bir daha kolay kolay o kötülüğü işletemez. Çünkü hadiste" Bir mü'min bir delikten iki kere ısırılmaz." buyruluyor. Siz ziyaretine gittiğiniz bir arkadaşınızın bahçesinde azılı bir köpeğin saldırısına uğrasanız yapmanız gereken şey o köpeğin sahibine sesinizi duyurmaktır.Onun hakkından ancak o gelir. Şeytanın da sahibi Rabbimizdir. Yeter ki biz Ona sesimizi samimi dua ile duyuralım. Kuran' bize bu konuda öğretilen dua şudur: – Sen de ki: “Ya Rab­bî! Şey­tan­la­rın ves­ve­se­le­rin­den, on­la­rın ya­nım­da bu­lun­ma­la­rın­dan Sa­na sı­ğı­nı­rım!”(Mü'minün 97-98)Tabii arapçası ile okunursa daha güzel olur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...