"Malda ve rızıkta hilelerle suistimâl ile, rüşvetle çok haram karıştığı ve ekinciler kendi malına hakkıyla sahip olmadığı" ifade ediliyor, açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada, on çiftçiden iki üç tanesi demiyor, "çiftçilerin mahsulünden faydalanan on adamdan iki üçü, ancak dürüst ve rahmete müstahak" deniyor.

Üstad, çiftçiler malına hakkı ile sahip olamıyor derken, bozuk ve art niyetli insanlar tarafından sömürülüyor demek istiyor. Yoksa kazançlar içinde, en zor ve helal olmaya yakın olanı çiftçilerin kazancıdır. Harama ve hileye müsait olan meslek ise; ticaret ve memurluktur. Çiftçilerin mahsulünden, en çok faydalananlar da bunlar olduğu için, rüşvet ve haramlardan dolayı rahmet azalıyor, bereket gidiyor.

İnsanların çoğunluğu farklı sebeplerden dolayı kazancına ve malına haram karıştırdığı için, rahmet ve bereketin azalmasına sebep oluyor, bundan çiftçiler de nasibini alıyor ve aşağıdaki ayetin kapsamına giriyorlar.

"Öyle musibetten kaçınız ki, geldiği vakit zâlimlere mahsus kalmaz, mâsumlar ve mazlumlar da içinde yanar." (Enfâl, 8/25)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...