"Nefsin tembelliğini bırakıp bazı kavânîn-i âdetimden güzelce istifade etseniz, siz de binebilirsiniz." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mesela, Hazret-i Süleyman Aleyhisselâmın bir mu’cizesi olarak teshir-i havayı beyan eden وَلِسُلَيْمٰنَ الرِّيحَ غُدُوُّهَا شَهْرٌ وَرَوَاحُهَا شَهْرٌ ayeti, 'Hazret-i Süleyman, bir günde havada tayeran ile iki aylık bir mesafeyi katetmiştir.' der."

"Cenâb-ı Hak, şu ayetin lisanıyla manen diyor: 'Ey insan! Bir abdim hevâ-i nefsini terk ettiği için havaya bindirdim. Siz de nefsin tembelliğini bırakıp bazı kavânîn-i âdetimden güzelce istifade etseniz, siz de binebilirsiniz.' ”(1)

"Rüzgârı da Süleyman'a boyun eğdirdik ki, sabahtan bir aylık, öğleden sonra da bir aylık yol giderdi." (Sebe', 34/12)

İkinci cümlede kâinata konulmuş kaidelere riayet ederseniz, yani hava unsuruna potansiyel olarak konulmuş gizli nimetleri çalışma ve gayret etme ile keşfedebilirseniz, siz de kısa bir zamanda uzak diyarlara ulaşabilirsiniz, denilmektedir.

Nitekim insanlık uçak, tren, gemi, araba gibi vasıtalar ile uzak mesafelere kısa zamanda ulaşma imkânına kavuşmuştur. Belki ileride daha da hızlı ulaşım vasıtaları da keşfedilecektir. Jet uçaklarının sesten iki kat hızlı uçması buna güzel bir misaldir.

Bu paragraftaki mesaj, insanlığın çalışmakla ve tekvinî şeriata riayet etmekle neler yapabileceğini ifade etmektir. İbadet ve ihlâs ayrı bir meseledir. Dünya nimetleri çalışma ve tekvinî şeriata riayet etme ile elde edilirken, uhrevî nimetler ve rıza-yı İlahi de ibadet ve ihlâs ile elde edilir.

1) bk. Mektubat, Yirminci Söz, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...