Nur talebeleri arasında hoşgörü ve anlayışa bazen gereken önem verilmiyor. Mesela hastalanan bir kardeşin derse gelmemesi hususunda, gereken özeni göstermediği vs. Bu konulara bakış açımız nasıl olmalı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Askerlikte herkes aynı vazifeyi görmez. Birisi cephede savaşırken, diğeri geri hizmette ona lojistik destek sağlar. Şimdi bir asker kalkıp, ben cephede savaşmayana asker demem derse, ahmaklık etmiş olur. Önemli olan asker olmaktır, nerde ve ne şekilde hizmet etme meselesi ondan sonra gelir.

Nur dairesi bir kışladır, Nur talebeleri ise birer asker. Hepsinin hizmet alanları farklıdır. Bazısı cephe gibi önemli ve ağır mevzilerde hizmet ederken, bazıları zayıflığından veya başka bir sebepten dolayı daha pasif yerlerde hizmet eder. Ama sonuçta hepsi Nur kışlasının askerleridir ve ücretleri de ona göredir.

Bazen asker vurulduğu ya da hastalandığı zaman, hemen onu revire kaldırırlar ve tedavisine başlarlar. Bu esnada da askerdir; vuruldu ya da hastalandı diye askerlikten atılmazlar. Aynı şekilde hastalık ya da ihtiyarlıktan dolayı, bir Nur talebesi faal hizmet edemiyor diye, onu talebelikten ihraç etmek ya da dışlamak; kimsenin haddine değildir.

Böyle bir haksızlığa maruz kalsak bile, yine sabır ve metanet ile mukabele edip, o kardeşlerimize yanlışı için dua etmeliyiz. Yanlışa yanlış bir davranışla karşılık vermemeliyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurcu56
Cevabı çok beğendim, Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...