Nur talebelerinin, tarikattaki gibi, düzenli bir şekilde zikir, vird, evratları var mı; bu konuda nasıl davranılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şu kısa tarikin evrâdı, ittibâ-ı sünnettir; ferâizi işlemek, kebâiri terk etmektir. Ve bilhassa, namazı tâdil-i erkânla kılmak, namazın arkasındaki tesbihatı yapmaktır."(1)

Görüldüğü üzere Risale-i Nur mesleğinin evradı, şeriatın emirlerine sımsıkı sarılmak olarak tarif edilmektedir. Yani Risale-i Nur'un mesleğinin evradı sünnete uymak, farzları işlemek, büyük günahları terk etmek, özellikle de beş vakit namazı tadil-i erkan ile kılıp arkasındaki tesbihatı aksatmadan yapmaktır.

Risale-i Nur mesleğinde nafile tarzında düzenli bir vird ya da zikir bulunmuyor. Ama bunun yanında Büyük Cevşen (Hizbü'l-Hakaik) içinde bulunan kutup ve müceddidlere ait vird ve dualar düzenli olarak takip edilip okunabilir. Özellikle de Cevşen düzenli takip edilebilir ve edilmelidir.

Şunu da hatırdan çıkartmamak gerekir ki, bu zamanda en mühim mesele imanı kurtarmaktır. Bu zamanda imanı kurtarmanın en güzel yolu ise Risale-i Nur'u çokça okumak ve anlamaktan geçer. Yani Nur talebesinin en büyük virdi Risale-i Nur'la meşgul olmak ve tefekkür üzerine yoğunlaşmak olmalıdır.

(1) bk. Sözler, Yirmi Altıncı Söz'ün Zeyli.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...