On Birinci Lem'a'nın, Sekizinci Nükte'sini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimiz (asm) insanlığa, özellikle de ümmetine karşı çok şefkatli ve merhametlidir. Ümmetinin kurtulması için bütün hayatını ve kuvvetini sarf ediyor. Bu hususta öyle şiddetli çabalıyor ki, en sonunda Allah, Resulünü teselli için ayetle ikaz ediyor.

Ümmetinin üzerine bu denli titreyen bir peygamberin sünnetini ve yolunu terk edip, başka sünnet ve yollar aramak, peygamberimize bir vefasızlık, bir kadirbilmezlik değil de nedir? Bir nevi onun yolunu ve sünnetini terk edip bidalara sapmak, onun o engin şefkat ve çabasını hafife almak hükmündedir. Bunun cezasının da hafif olmayacağını, Allah kitabında ilan ediyor.

"Eğer yüz çevirirlerse, de ki: Allah bana yeter."(Tevbe, 9/129.)

ayeti ile Allah Habib-i Ekremine (asm) teselli verip, ikaz ediyor. Seni dinlemeyip, yüz çevirseler de, senin arkanda alemlerin Rabbi olan Allah vardır. Allah’ın öyle orduları ve mahlukatları var ki, onların hepsi senin emrinde, senin arkandadır diye, Allah Resulünü zor anlarında teselli ile tebşir ediyor. Nitekim Allah Resulünü inkar eden bir avuç Mekke müşriklerine bedel, Allah bütün Arap alemini ve sonraları o zamanın bütün medeni kavimlerini ona itaat ettirmiştir. Halende milyarlarca insan ona iman ile itaat ediyor.

Peygamber Efendimiz (asm)'in, hayatın her alanını kuşatan sünnetinde abes ve menfaatsiz bir şey yoktur. Her sünneti menfaatli ve hikmetlidir. Üstelik bu sünnet diğer beşeri sistemler gibi, insana kabir kapısına kadar eşlik etmiyor; asıl hayat olan ahiret alemlerinde de insana menfaat ve çare olacaktır.

Öyle ise neden ebedi yolculuğumuzda, bize ebedi olarak refakat edecek sünnet dururken, başka sapkın ve menfaatsiz yollara gidelim.

Hem Sünnet-i Seniyye, insanın maddi ve manevi yaralarına da merhemdir. Sünnet, tesirli bir ilaç gibi, hem akla hem ruha hem kalbe hem bedene tam bir şifa kaynağıdır. Zira sünnetin aslı ve özü vahiyden gelmedir. Yani kainatın Rabbi, insanlık için özel ve razı olduğu bir model olan sünnete itaat etmemizi bize emrediyor. Biz böyle bir modeli bırakıp, ne olduğu belirsiz, karanlık, felsefe saçması yollara saparsak, hem dünyamız, hem de ukbamız helak olur. Öyle ise Allah Resulü'nün (asm) getirdiği Sünnet-i Seniyyeye sımsıkı sarılmalıyız.

Bu Sekizinci Nükte'den, özet olarak bizim anladığımız bunlardır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yükleniyor...