"Evet, Şeriat-ı Muhammediye ve Sünnet-i Ahmediyede hiçbir mesele yoktur ki, müteaddit hikmetleri bulunmasın." Devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, Şeriat-ı Muhammediye ve Sünnet-i Ahmediyede hiçbir mesele yoktur ki, müteaddit hikmetleri bulunmasın. Bu fakir, bütün kusur ve aczimle beraber bunu iddia ediyorum ve bu davanın ispatına da hazırım. Hem şimdiye kadar yazılan yetmiş seksen Risale-i Nuriye, Sünnet-i Ahmediyenin ve Şeriat-ı Muhammediyenin (a.s.m.) meseleleri ne kadar hikmetli ve hakikatli olduğuna yetmiş seksen şahid-i sadık hükmüne geçmiştir. Eğer bu mevzua dair iktidar olsa, yazılsa, yetmiş değil, belki yedi bin risale, o hikmetleri bitiremeyecek." (Lem'alar, On Birinci Lem'a, Sekizinci Nükte)

Ezan, kuvvetli bir sünnettir ve bu sünnetin çok hikmetleri bulunuyor. Mesela, yeryüzünde yaşayan bütün Müslümanların ortak bir paydası, ortak bir parolası, hem tevhidin ilanı hem nübüvvetin ilanı hem İslam beldesinin bir nişanesi hem kalp ve gönüllere beş vakit huzur ve sükûnet veren ilahi bir musiki vesaire.

Hac hem farz hem bir sünnettir ve sayılamayacak kadar hikmetleri bulunuyor.

Hac hem bir mahşer provası, hem ırkçılığın ve statülerin kalkıp her insanın eşitlendiği bir mekan hem kefeni andıran ihram ile insanın nefis ile hesaplaşması hem insanın beden ve malından fedakârlıklar göstererek nefsinin terbiye edildiği bir ibadet hem Müslümanların bir araya gelip her anlamda tevhidi sağladığı bir tanışma ortamı vs...

Misvak kullanmak bir sünnettir ve çok hikmetleri vardır.

1. Misvak, dişleri güçlendirir.

2. Misvak, dişlerin çürümesini önler.

3. Misvak, lekelere karşı etkilidir.

4. Misvak, dişlerin parlamasını sağlar.

5. Misvak antiseptik özelliğe sahiptir.

6. Misvak, diş etlerini sıkılaştırır.

7. Misvak, ağız içi asit salgısını dengeler.

8. Misvak iltihap kurutucutur.

9. Misvak, kanamayı durdurur.

10. Misvak beyazlatıcı özelliğe sahip etilamin, trimetilamin, florid, alkaloid, silis, saponin, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, sülfür, kükürt dioksit, tannik asit, benzil nitrat, sitasterol vb. maddeler içerir. Bu maddelerin diş ve ağız sağlığı yanında vücudun diğer organları üzerinde de olumlu etkiler yapar. [Muhtâr Sâlim, s. 431; Rispler-Chaim, II, 1 (1992), s. 13]

Her bir sünnetin bildiğimiz bilmediğimiz sayısız maddi ve manevi hikmet ve faydaları bulunuyor. Çünkü sünnetin kökeni vahiy kökenlidir, Allah tarafından belirleniyor. Sünnet Peygamber Efendimizin (asm) rastgele ve gelişi güzel davranışları değildir. Her bir sünnet, ilahi rıza ve hikmet ile belirlenmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...