"Muhabbetullah, ittiba-ı Sünnet-i Muhammediye Aleyhissalâtü Vesselâmı istilzam eder. Çünkü Allah’ı sevmek, onun marziyatını yapmaktır. Marziyatı ise, en mükemmel bir surette zat-ı Muhammediyede (asm) tezahür ediyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Muhabbetullah, ittiba-ı Sünnet-i Muhammediye Aleyhissalâtü Vesselâmı istilzam eder. Çünkü Allah’ı sevmek, onun marziyatını yapmaktır. Marziyatı ise, en mükemmel bir surette zat-ı Muhammediyede (asm) tezahür ediyor." (Lem'alar, On Birinci Lem'a, Onuncu Nükte)

Allah’ı seven ya da sevdiğini iddia eden birisi sünnet-i seniyyeye tabi olmak zorundadır. Çünkü Allah’ı sevmek, onun razı olduğu, tavsiye ettiği ve hatta emrettiği yolu yapmak ile mümkündür. Hem "Allah'ı seviyorum." deyip hem de onun emrettiği şeyleri yapmamak sevmeye aykırıdır.

Allah’ın emrettiği ve uyulmasını istediği yol ise Peygamber Efendimizin (asm) hayatında sergilemiş olduğu sünnet-i seniyyesidir. Kim sünnetten yüz çevirirse Allah’ın rızasından ve sevgisinden mahrum kalır. Allah’ı sevme iddiası da boşa düşer.

İlave bilgi için tıklayınız:

- "Sünnet-i Seniyye, saadet-i dâreynin temel taşıdır ve kemalatın madeni ve menbaıdır." cümlesini izah eder misiniz?

- "Sünnet-i Seniyyedeki edep, o Sâni-i Zülcelalin esmalarının hudutları içinde bir mahz-ı edep vaziyetini takınmaktır." İzah eder misiniz?

- SÜNNET-İ SENİYYE.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...