"Ümmet mabeyninde şeâir-i İslâmiyeden olan birbirine اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ demeleri sünnet olması..." Birbirimize selam verince, Peygamber Efendimiz'e ulaşıyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Umum âlem-i İslâm her gün çok defa اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ اَيُّهَا النَّبِىُّ dediği gibi, onun da getirdiği hediye-i mâneviyesiyle, hem kâinat sahifeleri ve tabakaları mektubat-ı Samedaniye olmasına, hem mahlûkatın hakikî kıymetleri ve kemalâtları onun risaletiyle tezahür etmesine mukabil, bütün mahlûkat mânen اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ اَيُّهَا النَّبِىُّ bu mezkûr hakikatin lisanıyla derler. Ve ümmet mabeyninde şeâir-i İslâmiyeden olan birbirine اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ demeleri sünnet olması, bu büyük hakikatin şuaı olmasındandır."(1)

Selam da dahil ümmetin her bir dua ve sevabı Peygamber Efendimizin (a.s.m) amel defterine eksiksiz bir şekilde yazılmaktadır. Çünkü bütün güzellikler, hayırlar, sevaplar, ibadetler, dualar Peygamber Efendimizin (a.s.m) vesilesi ve kanalı ile insanlığa geliyor. Dolayısı ile her bir Müslümanın işlediği sevap ve dua O'nun manevi hanesine yazılıyor.

Sevaplar nurani olduğu için eksilmeden çoğalabilirler. Yani birisine selam verdiğinde o selamdan hasıl olan dua ve sevap eksilmeden hem selamı verene hem alana hem de Peygamberimize (a.s.m) yazılır.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-II, 83. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...