Peygamber Efendimiz'in neden birçok ismi var ve neden "Muhammed"den daha çok "Ahmed" ismi kullanılmıştır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ahmed de Peygamberimiz (asm)'in mübarek bir ismidir. Bu isim daha çok Peygamber Efendimiz (asm)'in velayet yönünü temsil ediyor. Muhammed ismi ise nübüvvet yönünü temsil ediyor.

Mucizeler ve Peygamberimiz (asm)'in manevi kemalatları, daha çok onun şahsi velayet yönleri ile ilgilidir. Nübüvvet yolu onun vefatı ile kapanmıştır, ama velayet yolu açıktır. Bütün velayet yolları ise onun velayetinin vesayeti altındadır. Peygamberimiz (asm)'in velayetini de Ahmed ism-i şerifi temsil ettiği için, velayet sahibi asfiyalar ve evliyalar ekseri bu ismi kullanmışlardır. Bu da meslek ve meşreplerinin bir gereğidir.

Nasıl her sahada harika olan bir zatı, her kesim kendi sahasına göre isimlendirir. Mesela başbakan bütün bakanlıkların başkanı olmasından her bakanlık kendi zaviyesinden başbakana hitap eder. Milli Eğitim Bakanlığı onu baş öğretmen olarak görür, askeriye komutan olarak görür vs. Bunun gibi her meslek ve meşrep sahipleri de Allah Resulü (asm)'ı kendi zaviyesinden görür ve onu o dairenin ismi ile anar.

Ehli velayet ve asfiya da Ahmet (asm) ismini çok istimal etmişlerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihlasnur
rabbım sadakatla nura hadim kılasın.çok merak etmiştim!
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...